Przejdź do treści

Subiektywne podróże: wąskotorowa stacja kolejowa Nieborowice

Dziś kolejny pomysł na krótki wypad – wąskotorowa stacja kolejowa Nieborowice. Dojazd do Nieborowic samochodem nie stanowi problemu, da się tam również dotrzeć komunikacją miejską. Stacja kolejowa nie jest jedyną atrakcją w okolicy, ale o tym opowiemy w kolejnym artykule. Kilka faktów w temacie stacji:

Nieborowice – nieczynna wąskotorowa stacja kolejowa w Nieborowicach, zlokalizowana w kilometrze 28,4 linii kolejowej Bytom Karb Wąskotorowy – Markowice Raciborskie Wąskotorowe. W latach 1899 – 1945 stacja należała do kolei Gliwice Trynek – Rudy – Racibórz włączonej po II wojnie światowej do struktur Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Została otwarta w 1899 roku, a zamknięta w roku 1991. Ze stacji do 1926 roku czynna była bocznica prowadząca do cegielni w Wilczy. W 1972 roku dokonano przebudowy układu torowego stacji ze względu na budowę wiaduktu drogowego w jej pobliżu. (źródło: WIKIPEDIA)

Wąskotorowa stacja kolejowa w Nieborowicach wygląda zjawiskowo jesienią. W okolicy stacji można znaleźć m.in. ślady torów kolejowych prowadzących do stacji kolejowej, a także perony. Tuż obok przebiega szlak kolei piaskowej.

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/6JshKSa2yxiqZGwQ6
Dojazd: z centrum Gliwic linią ZTM 60 / z przystanku autobusowego do stacji kilka minut piechotą
Uwagi: należy pamiętać, że obiekt jest zamieszkały