Przejdź do treści

Subiektywne podróże: wąskotorówka KWK Kazimierz-Juliusz

Dziś chcemy zachęcić Was do kilkugodzinnego spaceru historycznego po Sosnowcu, a konkretnie trasą zlikwidowanej wąskotorówki KWK Kazimierz-Juliusz. Dojazd oraz lokalizacje stacji początkowych znajdziecie na końcu artykułu. Po drodze możecie wybrać się także nad sosnowiecki Balaton.

Spacer rozpoczęliśmy na pętli tramwajowej Kazimierz Górniczy, przeszliśmy przez stację kolejową, następnie skierowaliśmy się ulicą Dworcową w kierunku potoku Bobrek, a po przekroczeniu małego mostu doszliśmy wzdłuż potoku do linii wąskotorowej. Dotarliśmy do kopalni, po czym skierowaliśmy się do Porąbki.

Jeszcze niedawno kolejka kopalni Kazimierz-Juliusz była ostatnią działającą wąskotorówką w Zagłębiu i jedyną zachowaną górniczą kolejką w naszym kraju. Zapraszamy do obejrzenia filmu w temacie wąskotorówki: LINK. Na filmie zobaczycie m.in. historyczne ujęcia ze szlaku.

Jeszcze w 2017 roku była szansa na uruchomienie kolejki w ruchu turystycznym. Pisała o tym m.in Gazeta Wyborcza. Niestety, w 2019 roku Miasto Sosnowiec wycofało się z tego pomysłu: LINK.

Lokalizacja:
Kazimierz Górniczy: https://goo.gl/maps/PjQXmiYrnLnQH1rg9
Balaton: https://goo.gl/maps/YmvLAWy1UrVjGfVJ8
Osiedle Juliusz: https://goo.gl/maps/eNCmai7K7fFopZsq6
Dojazd:
Kazimierz Górniczy: tramwaj z centrum Sosnowca T27, przystanek Kazimierz Górniczy Pętla, możliwość dojazdu pociągiem z Katowic do stacji Kazimierz Górniczy (do Kazimierza Górniczego kursuje również kilka linii autobusowych)
Porąbka: autobus z centrum Katowic 835, przystanek Porąbka Kopalnia lub Porąbka Osiedle Juliusz II (do Porąbki kursuje również kilka innych linii autobusowych)
Uwagi: stacje końcowe kolejki wąskotorowej znajdują się na terenach zamkniętych! Wstęp wzbroniony!