Przejdź do treści

13 czerwca otwarcie granic, od 17 czerwca wznowienie lotów

Jak informuje servis gov.pl:

Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Wszystko dlatego, że znosimy wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE.

– Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami– żeby powróciły do poprzedniego stanu – dodał premier.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Swobodne podróżowanie

Oznacza to, że od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

Termin otwarcia granic zgodny z zaleceniem Komisji Europejskiej

Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku. Polska działa w zgodzie z tymi zaleceniami.

Słowacja zamknięta dla Polaków

Co ciekawe, Słowacja podjęła decyzję o otwarciu granic, ale nie dla Polaków. Jakie problemy spowoduje taka decyzja i jakie wyjątki zostały przewidziane? Przeczytacie o tym na portalu Wirtualna Polska.

17 czerwca wznowienie lotów międzynarodowych

Pierwsze linie lotnicze planują wznowienie lotów już 17 czerwca. Tak zrobi węgierska linia lotnicza Wizz Air, o czym pisał serwis fly4free. Na portalu można znaleźć ciekawy wywiad z prezesem linii Wizz Air, w którym krytykuje on polski rząd i wprowadzone ograniczenia: LINK. Najwcześniej 1 lipca ruszą loty międzynarodowe Polskich Linii Lotniczych LOT. Na stronie przewoźnika możemy przeczytać, że międzynarodowe rejsy zaplanowane do 30 czerwca 2020 zostały odwołane.

Mamy nadzieję, że wkrótce znikną absurdalne ograniczenia wprowadzone dla linii lotniczych. Przy okazji wspomnimy, że od początku roku anulowano nam już kilka lotów, a nasz pierwszy redakcyjny lot po przerwie związanej z koronawirusem jest zaplanowany pod koniec lipca. Co będzie potem? Trudno powiedzieć. Plany są, ale trudno powiedzieć czy dojdą do skutku.