Przejdź do treści

Dwa zdarzenia drogowe na ul. Parkowej

1 lipca policjanci z drogówki odnotowali dwa zdarzenia drogowe z udziałem rowerzysty oraz motocyklisty. Doszło do nich na ulicy Parkowej. Przyczyną pierwszego było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzyście na przejściu dla pieszych z przejazdem dla rowerów, a drugiego niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdem a motocyklem. W porze letniej wzrasta liczba osób przemieszczających się na jednośladach. Apelujemy do kierowców o zwiększenie ostrożności wobec tych uczestników ruchu drogowego.

Naturalnym jest, że podczas pory wiosennej i letniej zwiększa się ilość osób przemieszczających się po drogach na rowerach bądź motorach. Szczególnie wtedy kierowcy samochodów powinni wzmożyć swoją czujność i koncentrację podczas jazdy. Siemianowiccy policjanci w ciągu jednego dnia na ulicy Parkowej odnotowali dwa zdarzenia z udziałem kierujących jednośladami. Do pierwszego doszło około godziny 15 na przejściu dla pieszych z wydzielonym przejazdem dla rowerów. Kierujący osobówką nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającej rowerzystce. Na całe szczęście skończyło się jedynie na uszkodzeniu roweru. Parę godzin później na tej samej ulicy na skutek niezachowania bezpiecznej odległości przez kierowcę fiata doszło do kolizji z motorem.

Przypominamy, że rowerzyści mogą przejeżdżać na przejściu dla pieszych, na którym jest przejazd dla rowerzystów. Informuje o tym znak drogowy D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”. Oznacza występujące obok siebie miejsca tj. przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów. Sam przejazd dla rowerzystów oznaczony jest znakiem drogowym D-6a.
Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających. Gdy te osoby są na takim przejściu bądź przejeździe rowerowym, mają pierwszeństwo przed innymi uczestnikami poruszającymi się tą drogą.

Jeśli na przejściu dla pieszych nie ma oznakowania informującego, że jest to przejazd dla rowerzystów, każdorazowo rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przejść z nim na drugą stronę jak pieszy. Po przejściu dla pieszych zabroniona jest jazda.

źródło: KMP w Siemianowicach Śląskich
foto: Siemianowice Subiektywnie