Przejdź do treści

Industriada 2020 w Parku Tradycji

W sobotę 26 września w całym województwie śląskim świętować będziemy kolejną edycję Industriady czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. W Siemianowicach imprezy odbywać się będą w SCK -Parku Tradycji (Michałkowice, ul. Orzeszkowej 12). Tegoroczny motyw przewodni imprezy to „Natura w przemyśle”.

Oficjalny program zbliżającej się INDUSTRIADY: http://industriada.pl/program/.

Informacje o bezpłatnym transporcie między obiektami- http://industriada.pl/transport/.

Program wydarzeń w michałkowickim obiekcie:

 • O godzinie 12.00 zapraszamy na spacer tematyczny z Adamem Balonem zatytułowany „Teofrast z Siemianowic: rośliny ruderalne i segetalne na terenach poprzemysłowych Parku Tradycji”. Zapisy: (32) 228-72-80. Ilość miejsc ograniczona.
 • W godzinach 15.00-18.00 zapraszamy na blok animacji, warsztatów i happeningów skierowanych do rodzin z dziećmi. W przestrzeni wokół Szybu Krystyn powstanie miejsce działań twórczych, których myślą przewodnią będzie „Odkrywanie natury w przemyśle” i „Oswajanie przemysłu naturą”.
  Wśród warsztatów znajdą się m. in :
  – „naszyjniki, wazoniki, przywieszki i zawieszki”,
  – tworzenie ekologicznych sznurkowych siatek na zakupy
  – wielkoformatowe wyplatanie makramy
  – wianki i inne wyplatanki
  – premiera gry karcianej przygotowanej przez Klub Gier Planszowych
  – rozmieszczaniu sadzonek krokusów na terenie wokół SCK- Parku Tradycji
  – tworzenie roślinnych kompozycji
 • O godzinie 18.00 w sali widowiskowej SCK- Parku Tradycji odbędzie się premiera filmu Aleksandra Nowackiego pt. „Wzrost i rozwój. Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic”.

Będzie to projekcja autorskiego filmu Aleksandra Nowackiego, architekta i pasjonata, który na podstawie dokumentów, zdjęć, obrazów, szkiców i wielu rozmów stworzył magiczną podróż w czasie, której główną osią jest powstanie i rozwój Huty Laura. Film ukazuje historię, powstanie i proces rozbudowy huty, zmianę krajobrazu oraz przenikanie natury i przemysłu. Każdy element wizualizacji utworzony jest z wielką starannością. Prawdziwa gratka dla pasjonatów techniki. Ilość miejsc na sali Parku Tradycji jest ograniczona. Rezerwacje mailowe/ telefoniczne – parktradycji@siemck.pl, tel : 512 115 847. Zaproszenia do odbioru w SCK- Parku Tradycji.

 • O godzinie 19.00 na antresoli SCK- Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystawy Śląskiej Grupy Fotograficznej „DE INDUSTRIAE NATURA – O naturze przemysłu”.

Wernisaż prac stworzonych specjalnie z okazji Industriady. Tematami wystawy będą siły natury, kształtujące jednocześnie naturę (charakter, profil, sposób funkcjonowania) przemysłu.

 • O godzinie 20.00 na terenie przy SCK- Parku Tradycji zobaczymy – widowisko w wykonaniu Teatru Ognia NAM-TARA pt. „NATURALIS”.

W przygotowanym specjalnie na Industriadę widowisku artyści teatru ognia w sposób barwny i poetycki, używając środków choreograficznych, pirotechnicznych i muzyki, opowiedzą o ruchu i prawie ruchu, które stało się podwaliną klasycznej mechaniki. Ilość miejsc na spektaklu ograniczona, zgodnie z regulaminem imprezy.

 • O godzinie 20.30 na terenie całego budynku Parku Tradycji trwać będzie zwiedzanie fabularyzowane z elementami mikro-spektaklu, action paintingu, koncertu i gry fabularnej pt. HERAKLIT NA GRUBIE. Zapisy pod numerem telefonu (32) 228-72-80. Ilość uczestników ograniczona.

Gości Parku Tradycji zabierzemy z niezwykłą, bajkową podróż. Taką, która nawet filozofom się nie śniła. Celem podróży będzie alternatywna… przeszłość, w której przemysłowe maszyny, ale także legendy i podania, spotykają się z najistotniejszymi nurtami starożytnej filozofii przyrody. Wydarzenie, mimo artystyczno-filozoficznego wydźwięku, będzie zdecydowanie zabawne.

Wszystkie imprezy w ramach tegorocznej Industriady odbędą się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy poszczególnych wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

źródło i foto: SCK/Szlak Zabytków Techniki