Przejdź do treści

W najbliższy weekend „Święto Michałkowic”

Już w najbliższy weekend odbędzie się tradycyjne „Święto Michałkowic”. W tym roku oprócz niedzielnego odpustu (27 września) oraz wesołego miasteczka i stanowisk gastronomicznych, w sobotę (26 września) odbędzie się Industriada. Impreza została przeniesiona na wrzesień z powodu koronawirusa.

Jak wiadomo, odpust w Michałkowicach jest jednym z największych w regionie. Ciekawe jaka ilość kramów przyjedzie w tym roku do naszego miasta? Przypominamy, że suma odpustowa w kościele św. Michała Archanioła odbędzie się o godz. 11:30.

Kilka słów na temat Industriady:

Wyjątkowo w tym roku INDUSTRIADA odbędzie się w ostatni weekend września. Tradycyjnie w tym czasie na parkingu przy Parku Tradycji gościć będziemy również czeskie wesołe miasteczko.
W sobotę 26 września w całym województwie śląskim świętować będziemy jedenastą edycję Industriady czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. W Siemianowicach imprezy odbywać się będą w SCK-Parku Tradycji (ul. Orzeszkowej 12). Tegoroczny motyw przewodni imprezy to „Natura w przemyśle”.
Program wydarzeń:
O godzinie 12.00 zapraszamy na spacer przyrodniczy z Adamem Balonem zatytułowany „Teofrast z Siemianowic: rośliny ruderalne i segetalne na terenach poprzemysłowych Parku Tradycji”. Zapisy: tel. (32) 228-72-80. Ilość miejsc ograniczona.
W godzinach 15.00-18.00 zapraszamy na blok animacji, warsztatów i happeningów skierowanych do rodzin z dziećmi. W przestrzeni wokół Szybu Krystyn powstanie miejsce działań twórczych, których myślą przewodnią będzie „Odkrywanie natury w przemyśle”
Wśród warsztatów znajdą się m. in :
– „naszyjniki, wazoniki, przywieszki i zawieszki”,
– tworzenie ekologicznych sznurkowych siatek na zakupy
– wianki i inne wyplatanki
– premiera gry karcianej przygotowanej przez Klub Gier Planszowych
– rozmieszczaniu sadzonek krokusów na terenie wokół SCK- Parku Tradycji
– tworzenie roślinnych kompozycji oraz happening „Oswajanie przemysłu naturą” – polegający na sadzeniu krokusów w przestrzeni wokół Szybu Krystyn w Parku Tradycji
O godzinie 18.00 w sali widowiskowej SCK-Parku Tradycji odbędzie się premiera filmu Aleksandra Nowackiego pt. „Wzrost i rozwój. Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic”.
Będzie to projekcja autorskiego filmu Aleksandra Nowackiego, architekta i pasjonata, który na podstawie dokumentów, zdjęć, obrazów, szkiców i wielu rozmów stworzył magiczną podróż w czasie, której główną osią jest powstanie i rozwój Huty Laura. Film ukazuje historię, powstanie i proces rozbudowy huty, zmianę krajobrazu oraz przenikanie natury i przemysłu. Każdy element wizualizacji utworzony jest z wielką starannością. Prawdziwa gratka dla pasjonatów techniki. Ilość miejsc na sali Parku Tradycji jest ograniczona. Rezerwacje mailowe/ telefoniczne – parktradycji@siemck.pl, tel.: 512 115 847. Zaproszenia do odbioru w SCK- Parku Tradycji.
O godzinie 19.00 na antresoli SCK-Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystawy Śląskiej Grupy Fotograficznej „DE INDUSTRIAE NATURA – O naturze przemysłu”.
Wernisaż prac stworzonych specjalnie z okazji Industriady. Tematami wystawy będą siły natury, kształtujące jednocześnie naturę (charakter, profil, sposób funkcjonowania) przemysłu.
O godzinie 20.00 na terenie przy SCK-Parku Tradycji zobaczymy widowisko w wykonaniu Teatru Ognia NAM-TARA pt. „NATURALIS”.
W przygotowanym specjalnie na Industriadę widowisku artyści teatru ognia w sposób barwny i poetycki, używając środków choreograficznych, pirotechnicznych i muzyki, opowiedzą o ruchu i prawie ruchu, które stało się podwaliną klasycznej mechaniki. Ilość miejsc na spektaklu ograniczona, zgodnie z regulaminem imprezy.
O godzinie 20.30 na terenie całego budynku Parku Tradycji trwać będzie zwiedzanie fabularyzowane z elementami mikro-spektaklu, action paintingu, koncertu i gry fabularnej pt. HERAKLIT NA GRUBIE. Zapisy pod numerem telefonutel. (32) 228-72-80. Ilość uczestników ograniczona.
Gości Parku Tradycji zabierzemy z niezwykłą, bajkową podróż. Taką, która nawet filozofom się nie śniła. Celem podróży będzie alternatywna… przeszłość, w której przemysłowe maszyny, ale także legendy i podania, spotykają się z najistotniejszymi nurtami starożytnej filozofii przyrody. Wydarzenie, mimo artystyczno-filozoficznego wydźwięku, będzie zdecydowanie zabawne.
Wszystkie imprezy w ramach tegorocznej Industriady odbędą się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy poszczególnych wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

źródło: SCK