Przejdź do treści

Koncert otwarcia VI edycji festiwalu JAZZ&LITERATURA

SCK Park Tradycji zaprasza 18 października o godzinie 19.00 na koncert otwarcia VI edycji Festiwalu Jazz&Literatura. Wystąpi dla Państwa Phillip Bracken. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasach Siemianowickiego Centrum Kultury oraz on-line na www.bilety.siemck.pl.

Phillip Bracken to znakomity australijski wokalista, gitarzysta, singer-songwriter. Muzyka Phillipa Bracken’a jest jak meandrujący duch – zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, walory kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Wszystko to wzbogacone sugestywnym głosem unoszącym słuchaczy w eter po to, by po chwili, jeszcze w tej samej linijce piosenki, szybko sprowadzić ich z powrotem na ziemię.

Bracken nagrał swój debiutancki minialbum w 2008 r. w Sydney, pod kierunkiem gitarzysty i producenta Peter’a Northcote’a. Niezależnie wydany „Everything Looks Better in Candlelight” szybko zwrócił na siebie uwagę w Europie po emisji radiowej i porównaniach do znanych artystów takich jak Roy Harper, Ben Harper, Neil Young, Jeff Buckley, Nick Drake czy David Gray. Wzbudził wystarczające zainteresowanie by ściągnąć Bracken’a do Europy w 2012 roku, gdzie został przedstawiony polskiej ikonie etno jazzu Jackowi Mielcarkowi po tym jak próbne nagranie, nazwane później the Opole Session, zostało przekazane polskiemu multiinstrumentaliście, notabene bez wiedzy Bracken’a. Entuzjastyczna reakcja Mielcarka na to nowe brzmienie doprowadziła do zwołania trzech wschodzących gwiazd polskiej sceny muzycznej i tym sposobem Bracken znalazł się w Radiu Opole nagrywając album na żywo. Nagranie i ciąg koncertów skłoniły Bracken’a i jego rodzinę do przeprowadzki do Polski 10 miesięcy później.
„Jestem synem migrantów. Od dzieciństwa stale się przenosiłem i nie potrafię powiedzieć, gdzie jest moje miejsce”. To stwierdzenie odbija się echem w różnorodności jego dźwięków. Liczne koncerty w Australii i jego nowym domu – Polsce pozwoliły Bracken’owi zdobyć w Europie zwolenników jego solowych koncertów, co przekłada się również na występy na festiwalach i tournée w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Czechach i oczywiście Polsce.

¨Szukając porównań można by przywołać takie nazwiska jak Ben Harper, Nick Drake, Doug Burr czy Josh Garrels, ze względu na poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu. Z całą pewnością jednak w utworach Phillipa nie
usłyszymy imitacji żadnego z wymienionych muzyków, zamiast tego znajdziemy dużą dawkę niepowtarzalnych emocji.”

źródło: SCK
foto1: Free-Photos z Pixabay
foto2: grzegorz golebiowski