Przejdź do treści

Subiektywne Podróże: tramwaje w Lizbonie

Dziś zabierzemy Was po Lizbony, którą odwiedziliśmy we wrześniu 2020 roku. Skupimy się na żółtych tramwajach, które są symbolem portugalskiej stolicy. Obecnie kursują przede wszystkim zmodernizowane, stare tramwaje, które nazwano Remodelado. Te charakterystyczne pojazdy z trzaskiem i piskiem jeżdżą po stromych i wąskich uliczkach zabytkowej części miasta. Warto również wspomnieć, że „w tej bardziej płaskiej” części Lizbony spotkacie niskopodłogowe tramwaje Articulado.

Obecnie sieć tramwajowa w Lizbonie składa się z 6 linii:

  • 12: Praça da Figueira – Martim Moniz – São Tomé – Praça da Figueira (linia okrężna)
  • 15: Praça da FigueiraPraça do Comércio – Cais de Sodre – Santos – Alcântara-Mar – Santo Amaro – BelémAlgés (Jardim)
  • 18: Cais do Sodré – Santos – Alcântara-Mar – Boa Hora – Cemitério Ajuda
  • 24: Praça Luís de Camões – Rato – Campolide
  • 25: Campo Ourique (Prazeres) – Conde Barão – Santos – Lapa – EstrelaRua da Alfândega
  • 28: Campo Ourique (Prazeres) – Graça – São Tomé – Rua da Conceição – São Bento – Estrela Martim Moniz

Najsłynniejszą i najbardziej malowniczą trasę posiada linia 28E. Jest to spora atrakcja turystyczna, a jej trasa prowadzi m.in. przez dzielnicę Alfam. Znajduje się tu także najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰.

Ceny biletów? Pojedynczy bilet zakupiony u kierowcy kosztuje 3 €. Najlepszą opcją dla turystów jest zakup biletu 24-godzinnego. Najpierw należy zakupić kartonową kartę magnetyczną ( 0.50 €) i następnie zapisać na niej np. bilet 24-godzinny, który kosztuje 6,40 € i obowiązuje na przejazdy tramwajami, metrem, windami oraz autobusami.

Skoro jesteśmy w temacie tramwajów… W jednym z kolejnych odcinków Subiektywnych Podróży odwiedzimy Muzeum Carris, w którym prezentowane są historyczne autobusy i tramwaje, zbiory zdjęć, dokumentów… Ale o tym napiszemy już wkrótce.

źródło: opracowanie własne + wikipedia
foto: Siemianowice Subiektywnie