Przejdź do treści

#siemcemająpecha: skandaliczny bałagan?

Z pewnym zdziwieniem przeczytałem na stronach miejskich artykuł w temacie „skandalicznego bałaganu przed galerią”. O jaki artykuł chodzi? Wklejam go poniżej, ukazał się kilka miesięcy temu:

Od kilku dni trwały interwencje urzędu miasta i Straży Miejskiej, by właściciel nowo wybudowanego pasażu handlowego, zlokalizowanego w samym centrum miasta, rozpoczął regularnie sprzątanie śmieci wokół funkcjonującej w tym miejscu galerii handlowej. Trudno przytaczać dosłownie telefoniczne zgłoszenia mieszkańców, wyrażających się niepochlebnie na temat takiego zaniedbania, jednak warto zaznaczyć, że w każdej rozmowie, tak i teraz, musimy tłumaczyć, że za porządek wokół nieruchomości odpowiada wyłącznie jego właściciel. Z tego zaś wynika, że służby miejskie nie mogą prywatnej osobie sprzątać nieruchomości. Zrzucanie winy za nieposprzątane śmieci na urząd, straż miejską czy prezydenta, jest w tej sytuacji nieuzasadnione. To tak, jakbyśmy mieli uznać za sensowne, że za czystość przed przykładową galerią Silesia w Katowicach, odpowiada prezydent tego miasta.

Finał skandalicznego zaniedbania zakończył się polubownie. Właściciel nieruchomości zobowiązał się stałego nadzoru i porządkowania terenu wokół galerii, która zyskując wpierw na popularności ze względów handlowych, zaczęła równolegle tracić w oczach mieszkańców miasta wrażliwych na estetykę przestrzeni publicznej. Za monitoring i zgłoszenia dotyczące utrzymywania czystości i porządku, nie tylko tej części miasta jest odpowiedzialna Straż Miejska, która zawsze liczy na współpracę z mieszkańcami. (źródło: siemianowice.pl/Piotr Kochanek).

Zastanawia mnie co trzeba mieć w głowie, aby napisać tak absurdalny artykuł? Mogę tylko podejrzewać, że być może jest to próba odwrócenia uwagi od tego jaki „skandaliczny bałagan” panuje w mieście od dłuższego czasu? Bo i owszem… Opisywana galeria znajduje się w centrum miasta i jest to teren prywatny, ale skoro od dłuższego czasu występuje taki problem to może wystarczyło podjąć odpowiednie kroki, a nie czekać na zdjęcia wysyłane przez mieszkańców? Czy Władze i urzędnicy nie widzą wszechobecnego brudu na mieście? Czy zadaniem rzecznika urzędu jest pisanie takich bzdurnych artykułów? Może czas wyjść z aparatem na miasto i zobaczyć co dzieje się w Siemianowicach? Rozpadające się śmietniki, gabaryty zalegające na ulicach, nieodbierane przez firmę odpowiedzialną za odbiór śmieci… Można wymieniać i wymieniać, ale w opisywanej sprawie być większym skandalem było pozwolenie na budowę takiej koszmarnej wizualnie galerii w centrum miasta? Ciekawe, że dobrych kilka lat temu Władze Miasta postawiły wymagania, aby nowy pawilon Lidl wyglądał estetycznie i był obłożony cegłą. Czemu nie zrobiono tego tym razem? Może odpowiedź znajdziemy w komunikacie prasowym, który ukazał się przed budową galerii na stronie UM: „To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji, nie tylko przez prezydenta miasta i urzędników, ale i mieszkańców„.

Puknijcie Wy się w czoło…

Swoją drogą, może czas zastanowić się nad tym jak utrzymać porządek na mieście? Jak skutecznie edukować mieszkańców w temacie odpadów i śmieci? Może czas uświadomić (nie tylko) siemianowickich urzędników i Władze (w tym popadającego w samozachwyt Prezydenta Miasta), że miasto to coś więcej niż wciskanie swojej taniej propagandy w miejskiej gazetce i stronie internetowej? Podpowiadam również (bo przecież nie jest to oczywiste, prawda?), że niektórzy mieszkańcy zawsze będą brudzić, podrzucać śmieci, olewać temat segregacji, itp. Nie ma więc innego wyjścia: trzeba sprzątać na bieżąco, monitorować, uświadamiać. Ja wiem, łatwiej napisać SKANDALICZNY ARTYKUŁ. Zapraszam zatem na przykład na ul. Piastowską. Tu też znajdziecie SKANDAL. Uwierzcie, nie będzie z problemu ze znalezieniem kolejnych takich miejsc. Podpowiem także po raz kolejny: tak, to ludzie zostawiają taki syf, problem w tym, że to Wy (nie ja) pełnicie funkcje w naszym mieście więc to Waszym obowiązkiem jest ogarnięcie tego tematu – skutecznie.

siemcemająpecha to cykl artykułów pokazujących kicz, tandetę, marną jakość inwestycji oraz pechowe decyzje dla miasta Siemianowice Śląskie. Aby zobaczyć wszystkie wpisy w temacie, należy kliknąć kafelek #siemcemająpecha po prawej stronie.

Jan Wieczorek