Przejdź do treści

„Świeć przykładem” – noś odblaski

Policjanci z drogówki podczas działań „Bezpieczny Pieszy” włączyli się do akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć przykładem”. Napotkanym pieszym mundurowi wręczali opaski odblaskowe, które ufundował siemianowicki magistrat. Policjanci zachęcali do ich noszenia podkreślając, że im bardziej jest się widocznym na drodze, tym bardziej jest się bezpiecznym. Pieszy z odblaskiem jest nawet 5-krotnie szybciej widoczny niż osoba bez odblasku. Zachęcamy zatem, żeby „świecić” się poruszając się po mieście.

Sezon jesienno-zimowy od zawsze należy do trudnych pod względem bezpieczeństwa pieszych. Policjanci robią co w ich mocy, aby do zdarzeń z udziałem niezmotoryzowanych uczestników ruchu nie dochodziło wcale, jednak niestety wypadków z ich udziałem wciąż nie brakuje. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Korzystanie więc z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Siemianowiccy policjanci zachęcają pieszych, aby nosili elementy odblaskowe także w terenie zabudowanym. Taki mały element naprawdę sprawia, że pieszy staje się bardziej widoczny dla kierującego. Prawidłowo założony odblask powinien być na wysokości pola działania świateł pojazdu. Dzisiaj w ramach działań „Bezpieczny pieszy” mundurowi wręczali odblaskowe opaski pieszym. Spora część naszych mieszkańców już je nosi i mamy nadzieję, że grono odpowiedzialnych użytkowników dróg się poszerzy o kolejne osoby, dla których bezpieczeństwo jest sprawą ważną.

źródło i foto: KMP w Siemianowicach Śląskich