Przejdź do treści

Na drodze – „Patrz i Słuchaj”

Policjanci z siemianowickiej drogówki przeprowadzili działania profilaktyczne pn. „Na drodze – Patrz i Słuchaj”. Akcja ta miała na celu uświadamianie i przypominanie kierującym i pieszym, że ostrożność podczas poruszania się na drodze i ciągła koncentracja na tym co dzieje się wokół, jest również bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo. Mundurowi zwracali uwagę przeważnie młodym osobom, aby podczas przechodzenia po drodze nie używali telefonów komórkowych.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi, szczególnie pieszym – jako niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, na zagrożenia związane między innymi z:

– bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
– wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
– przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
– wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
– chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
– korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach tejże akcji policjanci z siemianowickiej drogówki prowadzili działania profilaktyczne skierowane nie tylko do pieszych, ale również do kierowców.

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę
i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Koncentrację uczestników drogi mogą rozpraszać następujące czynniki:
– wizualne, które odciągają wzrok od drogi np. reklamy, wystawy, rozmowy z innym uczestnikiem ruchu drogowego, obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji.

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

– słuchowe, które odciągają percepcję słuchową od sytuacji drogowej, np. głośne słuchanie muzyki, rozmowy, hałas.

Mimo że zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki poprzez słuchawki lub w samochodzie, pieszy czy też kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Pieszy np. podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy.

Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.

– poznawcze, które odciągają uwagę np. poprzez myślenie o sprawach niezwiązanych ze świadomym uczestnictwem na drodze.

Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkie tzw. „rozpraszacze” mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie właściwej decyzji. Opóźniony refleks i niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

źródło: KMP w Siemianowicach Śląskich
foto: pixabay/KMP w Siemianowicach Śląskich