Przejdź do treści

Czy schron w UM może być atrakcją?

Ostatnie wydarzenia związane z wyburzeniem ostatnich pozostałości po siemianowickim odcinku kolei wąskotorowej, czyli tunelu kolejowego na granicy Michałkowic i centrum Siemianowic Śląskich, spowodowały, że grupa mieszkańców postanowiła utworzyć oddolną inicjatywę mającą na celu zachowanie siemianowickiego dziedzictwa przemysłowego i nie tylko. Na początku stycznia odbył się pierwszy z kilku zaplanowanych przez grupę spacerów po mieście. Podczas rozmów zdecydowano o podjęciu szeregu działań w temacie historii miasta, spisywania/nagrywania wspomnień, ale przede wszystkim próby udostępnienia kolejnych obiektów dla mieszkańców i odwiedzających Siemianowice Śląskie. Wkrótce opiszemy szerzej każdy z obiektów, który godny jest zainteresowania, zachowania i rewitalizacji.

W pierwszej kolejności chcemy skupić się na piwnicach Urzędu Miasta w Michałkowicach. W obiekcie przed laty znajdowało się Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach znajduje się schron przeciwatomowy, a także inne godne uwagi pomieszczenia. W związku z planowaną termomodernizacją obiektu, do Urzędu Miasta trafiło pismo z prośbą o przeprowadzenie inwentaryzacji schronu. Nie ukrywamy, że chcemy uniknąć ewentualnych działań, które spowodują zniszczenie doskonale zachowanych urządzeń schronu.

Czy schron, o którym mowa, może być atrakcją? Przypominamy, że kilka lat temu odbyły się dwie wycieczki na teren obiektu. Były one częścią większego wydarzenia, które zorganizowało SCK. Pomysłodawcą imprezy i ukazania niezwykłych schronów, ukryć i podobnych obiektów był Jan Wieczorek. Warto wspomnieć, że ówczesne eventy wyprzedały się w błyskawicznym tempie. Co ważne, w okolicy znajdują się jeszcze inne atrakcyjne miejsca, ale o nich napiszemy już wkrótce.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z jednego z wydarzeń – foto: Jan Wieczorek/(z archiwum SCK)

Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że to ostatni moment na ratowanie siemianowickiego dziedzictwa. Nie możemy pozwolić na nieprzemyślane decyzje związane z likwidacją kolejnych historycznych miejsc. Władze Miasta i radni muszą zrozumieć, że działają dla mieszkańców. Może w dalszym ciągu wydaje im się, że do szczęścia wystarczą kolejne: chodniki, place zabaw, siłownie, parkingi… Niekoniecznie.

Każdego, kto chce w jakikolwiek sposób włączyć się do naszych działań, zachęcamy do kontaktu. Na bieżąco będziemy informować o kolejnych akcjach.

Kontakt:
dwormichalkowice@gmail.com
siemianowicesubiektywnie@wp.pl
miastotocoswiecej@gmail.com

Piotr Skolik, Marcin Wądołowski, Krzysztof Watała, Jan Wieczorek oraz grupa mieszkańców