Przejdź do treści

Nowa, 41-metrowa drabina dla siemianowickich strażaków

4 stycznia 2021 roku wprowadzono do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Siemianowicach Śląskich fabrycznie nową drabinę mechaniczną Iveco Magirus M42L-AS, która zastąpiła wysłużoną ponad dwudziestoletnią drabinę SD-37 Man Metz.

Przetarg na zakup pojazdu był ogłoszony przez Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach i obejmował zakup samochodu specjalnego z drabiną o wysokości minimum 40 metrów wraz z wyposażeniem. Przetarg ten wygrała firma Fire-Max Sp. z o.o., wyłączny przedstawiciel producenta Magirus z Ulm (Niemcy). Wartość tego samochodu to 3 480 900 zł brutto. Zakup został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie oraz środków finansowych pozyskanych od Darczyńców w ramach Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia PSP w Katowicach.

M42L-AS to flagowy model firmy Magirus. Jest to drabina z najwyższym łamanym przęsłem nowej generacji – wysuwanym pojedynczo. Dzięki klasie wysokości SD41 (wysokość ratownicza 41 metrów) to najwyższa drabina łamana na świecie, zabudowana na podwoziu dwuosiowym.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie Iveco Eurocargo 180-320 z 2020 roku z  napędem 4×2. Samochód wyposażono w silnik o mocy 235 kW (320 KM), który spełnia wymagania normy spalań Euro6, a także 12-biegową, automatyczną skrzynię biegów. Pojazd posiada trzyosobową, klimatyzowaną kabinę (w układzie siedzeń 1+2) w której zamontowano przewoźny radiotelefon cyfrowo-analogowy Motorola DM4601e, monitor z obrazem kamery cofania, vieorejestrator jazdy oraz terminal statusów ELTE GPS, który wyświetla m.in. położenie samochodu oraz etap realizacji zgłoszonego zdarzenia. 

Zabudowę wykonano z materiałów odpornych na korozję, a platformę w formie podestu roboczego. Samochód posiada osiem skrytek sprzętowych – po cztery z prawej i lewej strony. Na wysokości tylnej osi zamontowano obrotnicę, a na niej drabinę M42L-AS z elektronicznym, aktywnym systemem tłumienia drgań CS. Zespół drabiny składa się z pięciu wysuwanych przęseł – ostatnie z nich jest łamane i znajduje się na nim kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów wraz z wbudowanym elektronicznie sterowanym działkiem wodno-pianowym o wydajności 2500 l/min.

Samochód wyposażony jest między innymi w:

  • agregat prądotwórczy,
  • wentylator nadciśnieniowy zasilany elektrycznie,
  • trzy aparaty ochrony dróg oddechowych z butlami kompozytowymi, maskami i czujnikami bezruchu,
  • zestaw sprzętu do ratownictwa wysokościowego (w tym trójnóg oraz nosze ratownicze),
  • podręczny sprzęt burzący: zestaw interwencyjny holligan + siekiera, nożyce do cięcia prętów, topór, szpadel,
  • dwie pilarki do drewna,
  • sprzęt oświetleniowy – 4 przenośne reflektory i 3 latarki LED,
  • armatura wodno-pianowa: węże tłoczne W-52 oraz W-75, rozdzielacz kulowy, przełącznik 75/52, prądownica typu Turbo Jet.

Zakupiony samochód przyczyni się do poprawy gotowości operacyjnej Jednostki, której obszarem działania jest miasto Siemianowice Śląskie. Bez wątpienia zrealizowany zakup przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale i samych ratowników.

Komendant Miejski PSP w Siemianowicach Śląskich składa serdeczne podziękowania za pomoc i udzielone wsparcie finansowe: Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, Marszałkowi Województwa Śląskiego, Prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Prezydentowi Miasta Siemianowice Śląskie, Przewodniczącemu oraz Radnym Miasta Siemianowice Śląskie

oraz darczyńcom:

Fundacji TAURON, TAURON Ciepło Sp. z o.o., Zakładowi Wytwarzanie Katowice, Fundacji ORLEN, ORLEN EKO Sp. z o.o., ROSOMAK S.A. w Siemianowicach Śląskich, Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał” w Siemianowicach Śląskich, MPGKiM w Siemianowicach Śląskich, TROLL NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich, Spółdzielni Mieszkaniowej „FABUD” w Siemianowicach Śląskich.

źródło: kpt. Mariusz Rozenberg/Komenda Miejska PSP w Siemianowicach Śląskich, foto: Wojciech Mateusiak