Przejdź do treści

Pierwsze dokumenty i pamiątki dla „LŚD”

Trwa rozruch projektu historycznego, który prowadzimy wspólnie ze Stowarzyszeniem MIASTO TO COŚ WIĘCEJ oraz z administratorami strony “Michałkowice – miejsce z historią, miejsce dla historii„.

Celem „Lecznicy Śląskiej Duszy” jest utrwalenie wspomnień, zebranie pamiątek i zdjęć związanych z naszym miastem. Co więcej, planowane są wystawy, ekspozycje itp. W 2021 roku skupimy się w szczególny sposób na historii kolei w Siemianowicach Śląskich. Na bieżąco będziemy informowali o postępach podejmowanych przez nas działań. Koordynatorem programu został dr Marcin Wądołowski – historyk, kulturoznawca i socjolog.

Wśród pierwszych nabytych oraz przekazanych nam przedmiotów znajdują się m.in. wyroby Huty Szkła Siemianowice, lampy, lizaki i inne pamiątki kolejowe, dokumenty, zdjęcia i mapy. Projekt wciąż się rozwija, a wkrótce ruszy kolejny etap nagrań i dokumentacji wspomnień mieszkańców miasta. W najbliższych miesiącach i latach będziemy zbierali wszelkie przedmioty związane m.in. z siemianowickimi zakładami, kolejami (nie tylko w naszym mieście), codziennym życiem mieszkańców. Osobną kategorią będą też tabliczki i inne przedmioty związane z różnego rodzaju zakładami pracy na terenie naszego kraju.

Zachęcamy do podzielenia się swoimi historiami, wspomnieniami, pamiątkami, zdjęciami. Jeśli jesteście zainteresowani współpracą, zachęcamy do kontaktu:

Marcin Wądołowski: dwormichalkowice@gmail.com / tel: 517-311-830
Jan Wieczorek: siemianowicesubiektywnie@wp.pl / tel: 501-617-347