Przejdź do treści

Straciła środki z konta bankowego

Policjanci apelują o ostrożność i zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa danym służącym do obsługi kont bankowych. Złodzieje wręcz na własne życzenie posiadaczy rachunków bankowych bogacą się o kwoty tam zdeponowane. Tym razem nastolatka wystawiła na portalu ogłoszeniowym przedmiot do sprzedaży, a oszuści zainteresowani kupnem, wysłali jej linka. Dziewczyna bez zastanowienia wpisała swoje dane podając numer karty bankomatowej oraz saldo na koncie. W mgnieniu oka straciła pieniądze z konta.

Oszuści do nawiązania kontaktu ze swoją potencjalną ofiarą wykorzystali wystawiony na portalu ogłoszeniowym przez nią przedmiot do sprzedaży. Zapytali czy oferta jest nadal aktualna. Gdy otrzymali pozytywną odpowiedź, wysłali link z poleceniem jego wypełnienia. W nazwie linku widniała nazwa portalu ogłoszeniowego, z którego korzystała dziewczyna. Pomimo tego, że miała tam wpisać dane dotyczące karty bankomatowej i osobowe, nic nie wzbudziło u niej podejrzeń. Gdy wypełniła link, otrzymała informację ze swojego banku o wypłacie 700 złotych, które miała zgromadzone na koncie. Na obecnym etapie wiadomo jedynie, że pieniądze zostały przelane na Ukrainę. Brak należytej ostrożności doprowadziło dziewczynę do utraty gotówki z konta. Teraz śledczy zajmujący się przestępczością zorganizowaną będą wyjaśniać okoliczności tej sprawy i ustalać sprawców tego przestępstwa.

Apelujemy o rozsądek i ostrożność w posługiwaniu się danymi związanymi z posiadanymi rachunkami bankowymi. Pierwszym krokiem, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców jest nasza czujność.

źródło: KMP w Siemianowicach Śląskich:
foto: StartupStockPhotos z Pixabay