Przejdź do treści

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Za nami policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Siemianowiccy policjanci przyłapali kierujących, pieszych i rowerzystów na kilkudziesięciu wykroczeniach drogowych. Nadrzędnym celem działań było egzekwowanie obowiązujących przepisów w relacji kierujący-pieszy. Działania NURD odbywały się w piątek i trwały od godziny 6.00 do 22.00

W piątek na celowniku policjantów z drogówki byli kierowcy, piesi oraz rowerzyści. Mundurowi bacznie przyglądali się ich zachowaniom, po to aby eliminować te niepożądane. W przestrzeganiu przepisów prawa bardziej zdyscyplinowani okazali się piesi, którzy popełnili tylko 5 wykroczeń. Wszystkie dotyczyły przechodzenia w miejscu niedozwolonym. Z kolei kierowcy najczęściej niedostosowywali prędkości jazdy w obszarze przejść dla pieszych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ właśnie tam należny ograniczyć prędkość jazdy i zachować szczególną ostrożność. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na kierujących 27 mandatów karnych i zastosowali 8 pouczeń.

W styczniu śląscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nadal niepokoi (186 osób), to jest bezpieczniej niż przed rokiem. W 2019 roku na drogach naszego województwa zginęło 199 osób, a jeszcze rok wcześniej 220. Spadek liczby najtragiczniejszych wypadków to sukces wszystkich użytkowników dróg, jednak niepokoi fakt wzrostu liczby ofiar wśród pieszych (2020 r. – 67 ofiar, 2019 r. – 60 ofiar, 2018 r. – 83 ofiary) i rowerzystów (2020 r. – 18 ofiar, 2019 r. – 17, 2018 r. – 26 ofiar). Jeśli do tej grupy dołączymy również śmiertelne wypadki z udziałem motorowerzystów, to okazuje się, że połowa ofiar w roku ubiegłym to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

źródło i foto: KMP w Siemianowicach Śląskich