Przejdź do treści

Pożary na ul. Śląskiej i Powstańców

21 marca 2021 roku o godz. 21:49 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich przyjął zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej przy ul. Śląskiej.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono dym wydobywający się z mieszkania znajdującego się na drugim piętrze oraz zadymienie klatki schodowej. W trakcie rozpoznania strażacy ustalili, że pożarem objęte jest jedno pomieszczenie w mieszkaniu. W trakcie działań ewakuowano i udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy trzem osobom, dwie z nich wymagały hospitalizacji. W tym samym czasie mieszkanie ugaszono dwoma prądami wody, jeden prąd podawany był z wnętrza mieszkania, a drugi z drabiny mechanicznej. Ze względu na zadymienie klatki schodowej, strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w budynku. Po ugaszeniu pożaru konieczne było wykonanie prac rozbiórkowych w celu wykluczenia obecności zarzewi ognia. Następnie oddymiono mieszkanie i klatkę schodową oraz zmierzono poziom tlenku węgla. Po stwierdzeniu braku zagrożenia i zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostek.

W działaniach brało udział łącznie 5 zastępów w sile 16 ratowników z Siemianowic Śląskich i Katowic.

22 marca 2021 roku o godz. 3:59 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich przyjął zgłoszenie z nr alarmowego 112 o pożarze na strychu w budynku wielorodzinnym przy ul. Powstańców.

Po przybyciu na miejsce zdarzenie i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono zadymienie klatki schodowej i pożar poddasza. Strażacy odłączyli energię elektryczną w budynku, ewakuowali siedem osób z najwyższego piętra, w tym trójkę dzieci, oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy jednemu dzieci. Jednocześnie ugaszono pożar na strychu jednym prądem wody. Ze względu na zadymienie klatki schodowej oraz fakt, że w jednym z mieszkań uruchomił się czujnik tlenku węgla postanowiono o ewakuacji lokatorów pietra przedostatniego – 8 osób, w tym trójkę dzieci. Po ugaszeniu pożaru konieczne było wykonanie częściowej rozbiórki w celu wykluczenia ukrytych ognisk pożaru. Następnie strażacy oddymili i przewietrzyli klatkę schodową, strych i mieszkania w których wykryto obecność tlenku węgla, po czym ponownie przemierzono w/w. Po stwierdzeniu braku zagrożenia i zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostek.

W działaniach brało udział łącznie 5 zastępów w sile 18 ratowników z Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Bytomia i Katowic.

źródło: KM PSP w Siemianowicach Śląskich/mł. asp. Krzysztof Miąsko
foto: mł. bryg. Dariusz Muchla/zdjęcia mieszkańców ze strony Siemianowice Subiektywnie