Przejdź do treści

Pożar poddasza w budynku przy ul. Bytkowskiej

12 kwietnia 2021 roku o godz. 15:13 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich przyjął zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku wielorodzinnym przy ul. Bytkowskiej.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z poddasza wydobywa się dym. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania energii elektrycznej, wprowadzeniu 1 roty do budynku po klatce schodowej oraz 2 roty na dach budynku przy pomocy drabiny mechanicznej SCD 42. Pożar zlokalizowano na strychu, a następnie ugaszono przy użyciu jednego prądu wody. Strażacy w celu oddymienia poddasza uchylili wyłaz od strony dachu, następnie przecięli łańcuch zabezpieczający w celu jego pełnego otwarcia (ze względu na bardzo silne zadymienie wewnątrz, wyłazu nie dało się zlokalizować z wnętrza budynku).

Podczas działań z budynku ewakuowano 1 osobę, która nie przebywała w strefie zadymionej oraz nie wymagała udzielenia kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. W dalszej fazie działań usunięto nadpalone materiały z poddasza oraz dokonano częściowej rozbiórki nadpalonej podłogi. Następnie całe poddasze zostało sprawdzone kamerą termowizyjną (brak zagrożenia). Na zakończenie działań w całym budynku dokonano pomiarów na obecność tlenku węgla nie stwierdzając zagrożenia. Lokatorzy, którzy opuścili mieszkania przed przybyciem zastępów (łącznie 14 osób, w tym 5 dzieci) zostali poinformowani, że mogą powrócić do swoich mieszkań.

W działaniach brało udział 5 zastępów w tym jeden z JRG PSP Chorzów. Na miejscu zdarzenia obecny był również patrol Policji oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, który z uwagi na brak osób poszkodowanych ostatecznie nie podejmował żadnych czynności.

źródło: KM PSP w Siemianowicach Śląskich/ogn. Michał Janus
foto: kpt. Mariusz Rozenberg/Filip Nowinowski (fb)