Przejdź do treści

Alkohol i jazda rowerem

Rowerzyści nie mogą zapominać, że są uczestnikami ruchu drogowego i ich również nic nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa. Tym bardziej powinni dokładać wszelkich starań, żeby nie łamać obowiązujących przepisów, ponieważ jednoślad nie jest w stanie ich w żaden sposób uchronić przed konsekwencjami brawurowej jazdy. Dlatego ważne jest, aby zadbali oni o swoją widoczność, a przede wszystkim o to, aby przejażdżka na rowerze nie była po wypiciu alkoholu. Zapomniało o tym wczoraj 2 rowerzystów.

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz dotarcie do określonego celu w sposób ekologiczny. Aby jazda ta była bezpieczna, należy zadbać o swoją widoczność. Dobrze sprawdzają się kamizelki odblaskowe czy ubrania w jaskrawych kolorach, które o świcie zaakcentują obecność rowerzysty na drodze. Często rowerzysta zlewa się z otoczeniem i kierowca zauważa go zdecydowanie za późno. Elementy odblaskowe natomiast doskonale sprawdzą się w porze zmierzchu czy złej widoczności. Policjanci zachęcają także do zakładania kasku ochronnego na głowę. W przypadku upadku i kontaktu z podłożem kask ochroni głowę, która jest najbardziej unerwionym i wrażliwym miejscem.

Pomimo wielokrotnych apeli policjantów i opisywania tragicznych skutków jazdy po wypiciu alkoholu, nadal zdarzają się nieodpowiedzialne osoby, które z promilami w organizmie wsiadają za kółko bądź na rower. Często bywa tak, że rowerzyści myślą, że wybierając tę formę przemieszczania się, nie zwrócą uwagi mundurowych i przemkną ulicami miasta. Niestety ich myślenie jest błędne, ponieważ stróże prawa egzekwują prawo od wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, rowerzystów, motocyklistów czy pieszych. Wczoraj mogli się o tym przekonać mieszkańcy naszego miasta, który wybrali się na przejażdżkę rowerem. Zostali zatrzymani do kontroli i sprawdzono ich stan trzeźwości. Okazało się, że mieli w swoich organizmach sporą dawkę alkoholu. Zostali za to ukarani mandatami karnymi i dalszą część trasy byli zmuszeni pokonać pieszo.

Policjanci przypominają!

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i podlega karze aresztu bądź grzywnie.

źródło: KMP w Siemianowicach Śląskich