Przejdź do treści

Ruszył czwarty sezon Siemianowickiego Roweru Miejskiego

W poniedziałek, 26 kwietnia ruszył czwarty sezon Siemianowickiego Roweru Miejskiego. Tegoroczna edycja SRM potrwa do października 2021 roku.

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem miłośnicy miejskich jednośladów będą mieli do swojej dyspozycji 120 rowerów (w tym 107 rowerów standardowych, 3 tandemy oraz 10 rowerów dziecięcych), rozmieszczonych na 12 samoobsługowych stacjach, w następujących punktach: ul. Grunwaldzka, Plac Alfreda, Centrum I – skrzyżowanie ul. Śląskiej i Jana Pawła, Centrum II – okolice ul. Mysłowickiej, Park Pszczelnik, osiedle Młodych, osiedle Bańgów, Bańgów – ul. Krupanka, Tuwim, Węzłowiec – ul. Jagiełły, Michałkowice – ul. Wyzwolenia, Michałkowice – Plac 11 listopada.

Rowery miejskie będą dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Osoby, które po raz pierwszy będą chciały z nich skorzystać mogą zarejestrować się korzystając ze strony internetowej siemianowickirowermiejski.pl lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jednoślady będzie można wypożyczać za pomocą terminala, wspomnianej aplikacji lub kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 32 630 62 52.

Cennik za korzystanie z rowerów nie ulega zmianom. Aby rozpocząć użytkowanie SRM należy wpłacić min. 10 złotych opłaty inicjalnej, z której będą finansowane przyszłe wypożyczenia. Pierwsze 15 minut, przy każdorazowym wypożyczeniu, będzie bezpłatne, następnie opłata za wypożyczenie na czas: – od 16 do 60 minut wyniesie 1 zł, – 2 godzin wyniesie 2 zł, – 3 godzin wyniesie 3 zł, – 4 godzin i każda następna godzina wyniesie 4 zł. Rower będzie można wypożyczyć maksymalnie na 12 godzin. Po ich przekroczeniu użytkownik będzie zobowiązany do zapłacenia kary w wysokości 200 zł. Czas naliczany będzie od momentu pobrania pojazdu ze stacji rowerowej do chwili zwrotu na dowolną stację funkcjonującą w systemie.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już kolejny rok z rzędu integruje kilka sieci miejskich rowerów, zarządzanych przez Nextbike. Dzięki temu siemianowiczanie będą mogli wypożyczać i oddawać rowery w innych miastach. W obecnym sezonie można swobodnie przemieszczać się pomiędzy Siemianowicami Śląskimi, Katowicami, Chorzowem, Tychami i Sosnowcem. Możliwość relokacji dotyczy rowerów standardowych. Inne typy rowerów należy zwracać w obrębie tego samego miasta.

Szczegółowe zasady użytkowania rowerów i mapę stacji rowerowych znajdą Państwo na stronie Siemianowickiego Roweru Miejskiego TUTAJ

Siemianowicki Rower Miejski po raz pierwszy zagościł w naszym mieście w lipcu 2018 roku. W ramach pilotażu do dyspozycji mieszkańców przekazano 32 rowery, zlokalizowane na czterech stacjach. Jako, że system zyskał dużą rzeszę zwolenników rozbudowano go do 12 stacji, które rozlokowano w najważniejszych punktach miasta. Pod koniec 2020 roku w programie zarejestrowało się ponad 6,8 tysiąca użytkowników, którzy łącznie przez ostatnie lata wypożyczyli siemianowickie jednoślady blisko 25,5 tysiąca razy.

źródło: UM Siemianowice Śląskie