Przejdź do treści

Nowe przepisy dotyczące nowoczesnych środków transportu

Policjanci z siemianowickiej drogówki spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami miasta w miejscu, gdzie amatorzy hulajnóg mogą doskonalić swoje akrobatyczne umiejętności, czyli skateparku. Mundurowi chcieli osobiście przekazać dzieciom, że od 20 maja wchodzą nowe przepisy związane z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch czyli rolek, deskorolek czy zwyczajnych hulajnóg. Przy okazji zachęcali do używania kasków i ochraniaczy.

Popularność stosowania nowych rodzajów środków służących do przemieszczania się i brak odpowiednich przepisów niejednokrotnie sprawiało, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego było zagrożone. Właśnie od 20 maja przepisy te zostały uporządkowane, a co za tym idzie dają mundurowym możliwość wyciągania konsekwencji w przypadku łamania prawa. W Ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawiły się nowe kategorie uczestników ruchu drogowego. Są nimi osoby poruszające się za pomocą: hulajnogi elektrycznej, urządzeń wspomagających ruch (rolki, wrotki, deskorolki bez silnika elektrycznego, hulajnogi zwyczajne) oraz urządzeń transportu osobistego (edeskorolki, monocykle czy seegwaye). Ustawodawca jedynie w poruszaniu się na urządzeniach wspomagających ruch nie określił żadnych ograniczeń wiekowych. W przypadku hulajnóg elektrycznych i UTO jeździć na nich może każda osoba, która ukończyła 18 lat, osoby w wieku od 10 do 18 lat, które posiadają prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub kartę rowerową, natomiast dzieci w wieku do 10 lat tylko w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Więcej informacji dotyczących nowych przepisów znajdą Państwo tutaj: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/203295,Zasady-korzystania-z-hulajnog-elektrycznych-urzadzen-transportu-osobistego-urzad.html

Siemianowiccy policjanci zachęcali także do stosowania podczas jazdy kasku i ochraniaczy kończyn. W przypadku upadku i kontaktu z twardym podłożem stosowanie takich zabezpieczeń zwiększa szansę na ochronę przed poważnymi konsekwencjami takiego upadku, zwłaszcza, że chodzi szczególnie o ochronę głowy, która jest bardzo unerwiona. Mundurowi rozdawali młodym amatorom jazdy na hulajnogach odblaski, które sprawią, że będą widoczni na drogach w porze zmroku.

źródło i foto: KMP w Siemianowicach Śląskich