Przejdź do treści

Wzrosła liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych

Policjanci apelują do kierowców i pieszych o większą koncentrację i ostrożność podczas przemieszczania się po drogach naszego miasta. W ubiegłym tygodniu mundurowi odnotowali aż 5 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzysty. Ostatni, w których pieszy doznał najpoważniejszych obrażeń, miał miejsce 1 czerwca na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Michałkowickiej. Mimo, iż pieszy miał tam bezwzględne pierwszeństwo, został potrącony przez osobówkę.

Od kilku dni siemianowiccy policjanci odnotowują niemalże każdego dnia zdarzenia drogowe z udziałem pieszych i rowerzysty. Na szczęście skutkiem tych zdarzeń nie są ofiary śmiertelne. Co dziwne do wypadków tych dochodzi w porach o dobrej widoczności, a uczestnicy są trzeźwi. W niedzielę 79-letnia seniorka została potrącona przez cofającego pojazdem kierowcę. Kobieta odniosła obrażenia ręki i nogi. Kilka dni wcześniej dokładnie to samo spotkało 65-letnią mieszkankę naszego miasta. W tym przypadku poszkodowana przechodziła w miejscu do tego niewyznaczonym. Kolejne zdarzenie wynikające najprawdopodobniej z nieostrożności kierowcy miało miejsce na drodze rowerowej, którą poruszała się rowerzystka. Samochód, który włączał się do ruchu, potrącił prawidłowo jadącą jednośladem kobietę i odjechał. Rowerzystka nie odniosła poważniejszych obrażeń. Złamaniem kości w nodze zakończyło się dla pieszego potrącenie przez samochód, do którego doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Kościelnej. Natomiast 1 czerwca na ulicy Michałkowickiej pieszy, który przechodził na oznakowanym przejściu za rondem i praktycznie zbliżał się już do chodnika, został potrącony przez kierowcę osobówki opuszczającym rondo. Mężczyzna został zabrany przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Mundurowi wykonywali na miejscu czynności procesowe. 58-letni kierowca oraz pieszy byli trzeźwi.

Apelujemy do kierowców oraz pieszych i rowerzystów o należytą koncentrację i ostrożność, a przede wszystkim o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Przypominamy również, że w związku z wejściem z dniem 1 czerwca nowych przepisów, pieszym zakazano korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący muszą pamiętać, że kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Piesi natomiast, którzy mają pierwszeństwo przed pojazdami (nie dotyczy tramwajów, chyba, że pieszy znajduje się na przejściu dla pieszych) już wchodząc na przejście dla pieszych, muszą pamiętać, że nie zwalnia ich to z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności i obserwacji tego, co się dzieje przed wejściem na pasy oraz podczas przechodzenia przez nie. Zignorowanie tych rad może mieć dla pieszego znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne niż dla kierowcy, którego chroni blacha pojazdu. Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania może uchronić nas przed staniem się uczestnikiem zdarzenia drogowego.

źródło i foto: KMP w Siemianowicach Śląskich