Przejdź do treści

#siemcemająpecha: co dalej z cmentarzem „komunalnym”?

Od kilku miesięcy opisujemy na naszych stronach temat cmentarza komunalnego, który ma zostać wybudowany w Siemianowicach Śląskich, a konkretnie przy parafii na Nowym Bańgowie: np. LINK. Otrzymaliśmy już kilkanaście dokumentów związanych z tym tematem (wkrótce publikacja), ale dziś chcemy powrócić do jednej z najnowszych uchwał Rady Miasta Siemianowice Śląskie. Jan informuje Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej:

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w związku z trudną sytuacją Szpitala Miejskiego i koniecznością zabezpieczenie niezbędnych wydatków na edukację dzieci i młodzieży, skierował pod obrady Sesji Rady Miasta projekt uchwały w sprawie: zmiany uchwały nr 482/2017 Rady Miasta Siemianowic Śląskich z dnia 26 października 2017 r. w sprawie: wyrażenia woli budowy cmentarza komunalnego na terenie Gminy Siemianowice Śląskie – która przeniesie budowę cmentarza na 2023 rok. Dzisiaj naszym nadrzędnym priorytetem, jest ograniczenie wydatków na te przedsięwzięcia, których odsunięcie w czasie nie spowoduje zagrożenia dla życia i zdrowia oraz edukacji młodego pokolenia Siemianowiczan. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której powinniśmy najpierw zabezpieczyć potrzeby i przede wszystkim martwić się o obecnych mieszkańców naszego miasta.Radni przyjęli przedmiotową uchwalę.Środki w wysokości 1 mln 700 tys. będą mogły wspomóc Szpital Miejski oraz edukacje dzieci i młodzieży.Dziękujemy

Co najciekawsze, pod projektem uchwały podpisali się radni, którzy… Na Sesji Rady Miasta wstrzymali się od głosu. O czym to świadczy? Zostawiam Wam to do przemyślenia tak samo jak wszystkim radnym wspierającym od lat Rafała Piecha. To dzięki Waszemu milczeniu i Waszym głosom dziś Siemianowice Śląskie stale zadłużają się (nie licząc milionów zasilających budżet miasta ze sprzedaży – „wyprzedaży” gruntów). To dzięki Wam w Siemianowicach Śląskich tak dobrze ma się kicz, tandeta i bylejakość. To również dzięki Wam przepychane są takie tematy jak „cmentarz komunalny”, który przecież faktycznie ma być cmentarzem dla parafii, czyż nie?

Spójrzmy również na grupkę Pań, które głosowały przeciw przesunięciu realizacji cmentarza komunalnego… Ciekawe, prawda? Nawet radni z PiS wstrzymali się od głosu. Chciałbym zobaczyć spotkanie koalicyjne z Prezydentem Piechem przed tą sesją. Musiało być gorąco. Miejmy jednak świadomość, że Prezydent Miasta może (pomimo tej uchwały) „podrzucić” realizację cmentarza komunalnego do projektu Budżetu Miasta na 2022 rok. Jak zachowają się w takiej sytuacji radni? Czy po raz kolejny ślepo zagłosują za budżetem?

Podsumuję zatem po raz kolejny:

  • Gmina nie musi budować cmentarza komunalnego (i na pewno nie w miejscu przeznaczonym pierwotnie pod cmentarz parafialny)
  • Gmina musi określić teren cmentarza komunalnego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (przypominam, że nie jest to równoznaczne z koniecznością budowy!!!).
  • Cmentarz parafialny na Bańgowie może jak najbardziej powstać, budową i finansowaniem inwestycji powinna zająć się parafia

Wkrótce więcej informacji w tym temacie.

Jan Wieczorek

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie