Przejdź do treści

Polska sztafeta zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich

Polska sztafeta mieszana 4×400 metrów (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński) zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio! Jest to pierwszy medal igrzysk olimpijskich dla Polski w konkurencji biegowej od 1980 roku. Przy okazji startu siemianowiczanina Kajetana Duszyńskiego w igrzyskach olimpijskich, jego sylwetkę przybliżył Pan Jan Komander.

Kajetan już w szkole podstawowej zdecydowanie przejawiał predyspozycje sportowe. Był mocnym punktem reprezentacji SP 13 w miejskich imprezach sportowych. Swoje zainteresowania rozwijał w chorzowskim gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych. Naukę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie kontynuował uprawiając lekkoatletykę w AKS Chorzów pod okiem trenera Krzysztofa Podchula. Swój kontakt z lekkoatletyką rozpoczynał od biegów na niskich płotkach, jednak po pewnym czasie zdecydował się na płaskie 400 m i tej konkurencji jest wierny do dziś. Świetne warunki fizyczne i sportowy charakter, który jest przekazywany w jego rodzinie przez pokolenia, pozwoliły na systematyczne postępy. Poprawiając z roku na rok swoje rekordy życiowe szybko awansował do kadry narodowej juniorów. Nigdy jednak nie zapominał, że to nauka właśnie zapewni mu przyszłość. Po rozpoczęciu studiów na Politechnice Śląskiej w kilka miesięcy przeniósł się do Łodzi. Tam rozpoczął naukę na Wydziale Biotechnologii Politechniki Łódzkiej. Duży wpływ na tą decyzję miał fakt, iż trener Krzysztof Węglarski, który prowadził Kajetana w kadrze juniorów pracował właśnie w tym mieście. Łącząc uprawianie sportu na wysokim poziomie ze studiami, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym zadomowił się na stałe w reprezentacji Polski. Kontynuując studia doktoranckie na tej samej uczelni w dalszym ciągu należy do najlepszych zawodników w kraju w swojej koronnej konkurencji 400 m.

Kajetan Duszyński do tej pory reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene (USA), Uniwersjadzie w Tajpej (Tajwan), Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie (Estonia) i Bydgoszczy oraz jako senior w Mistrzostwach Europy w Berlinie (Niemcy) i World Ahtletic Relays w Chorzowie oraz w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Chorzowie.

Szczerze mówiąc, Kajetan należy do tej grupy sportowców, których fakt przesunięcia igrzysk o rok z powodu pandemii koronawirusa … ucieszył. Sezon 2020 spisał całkowicie na straty. Kontuzje nie pozwalały mu na osiąganie rezultatów dających szanse na udział w święcie sportu jakim są igrzyska olimpijskie. Po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym nadzieja na lepsze wyniki wróciła. O rosnącej formie mogliśmy się już przekonać po zdobyciu przez niego mistrzostwa Polski na hali. W Toruniu w marcu pobił również rekord życiowy pod dachem – 46.85 sek. Tak naprawdę był to dopiero zwiastun prawdziwie olimpijskiej formy. W czerwcu trzykrotnie Kajetan pobiegł 400 m poniżej 46 sekund. Wtedy to w Poznaniu, zdobył po raz pierwszy indywidualne mistrzostwo Polski w biegu na 400m w gronie seniorów, a dodatkowo w jednym ze swoich biegów ustanowił życiówkę na poziomie 45.51 sek.

źródło: UM Siemianowice Śląskie/Jan Komander
foto: UM Siemianowice Śląskie/archiwum prywatne Kajetana Duszyńskiego

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie