Przejdź do treści

Nie daj się oszukać w sieci

Niemalże każdego dnia do dyżurnego komendy zgłaszają się osoby, który dały się złapać w sieci oszustów. Skala tego rodzaju przestępstwa rośnie błyskawicznie, a w zasadzie można byłoby uniknąć utraty pieniędzy z kont bankowych. Wystarczyłoby nie podawać loginów, haseł, numerów kart czy pinów do bankowości elektronicznej. Pomimo ostrzeżeń wysyłanych dodatkowo przez bank o dodaniu nowego urządzenia (telefonu) oszusta, takie komunikaty są akceptowane przez pokrzywdzonych. A wtedy… konto wyczyszczone.

Najczęściej z przyjmowanych przez policjantów zawiadomień wynika, że osoby pokrzywdzone wystawiły jakiś przedmiot do sprzedaży na popularnym serwisie zakupowym. Rzekomy kupiec kontaktuje się za pomocą popularnego komunikatora i deklaruje chęć zakupu. Jednakże wysyła linka z poleceniem wypełnienia go. Po jego otwarciu strona łudząco przypomina stronę popularnego dostawcy przesyłek. Sprzedający jest proszony o wpisanie swoich danych oraz danych do konta bankowego bądź z karty bankomatowej. Pomimo otrzymanego komunikatu z banku o tym, że nowe urządzenie zostało dodane, pokrzywdzonym dalej nie zaświeciła się czerwona lampka. I w taki właśnie sposób przestępcy uzyskują dostęp do kart płatniczych lub rachunków bankowych sprzedającego i często zaraz po tym zamiast wpłaty za towar następuje wypłata wszystkich środków z przejętego konta. Mało tego błyskawicznie są zawierane pożyczki czy umowy o wydanie nowych kart kredytowych bądź zwiększane limity wypłaty za pomocą blika.

Pamiętaj!

Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych do logowania do bankowości internetowej oraz informacji o naszych kartach płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą naszych oszczędności.

Policjanci apelują o czujność!

źródło: KMP w Siemianowicach Śląskich
foto: Darwin Laganzon z Pixabay

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie