Przejdź do treści

Zero Waste Weekend w Pałacu Rheinbabenów

Jakiś czas temu Siemianowickie Centrum Kultury wzięło udział w konkursie grantowym Stena Recycling Polska „GOZpodarne wyzwanie”. W ramach konkursu wyróżniono najlepsze, lokalne i autorskie pomysły na promocję i realizację idei gospodarki cyrkularnej. Są to inicjatywy skierowane do społeczności lokalnych – takie, które zachęcają do podejmowania aktywności w obszarze GOZ oraz mają wpływ na kształtowanie świadomości i postaw sprzyjających odpowiedzialnym wyborom konsumenckim.


Jednym ze zwycięskich wydarzeń będzie zgłoszony przez SCK pomysł pod nazwą „Zero waste weekend”. Zapraszamy więc serdecznie na dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25-26 września w SCK-Zameczek. W trakcie weekendu zostaną przeprowadzone m.in. warsztaty manualne, w trakcie których wykonamy ekologiczne przedmioty codziennego użytku, prelekcje na temat kompostowania czy niemarnowania żywności wraz z pokazem kulinarnym wegańskiej blogerki, artystyczne przeróbki krawieckie, gra edukacyjna oraz wymianki i wyprzedaż garażowa.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Stena Recykling Polska w ramach konkursu ,,GOZpodarne wyzwanie”.


PEŁNY PROGRAM WEEKENDU:
25.09 (sobota)
godz. 11.00-16.00 – Blok warsztatów manualnych w duchu zero waste
– wykonywanie woskowijek (ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku) z tkanin z odzysku
– wykonywanie na szydełku myjek do naczyń
– szycie woreczków na warzywa/owoce/artykuły na wagę z tkanin z odzysku
– łazienkowe koszyki z plastikowych toreb
– szycie wielorazowych płatków kosmetycznych do demakijażu
godz. 11.30 – Wykład z prezentacją, elementami warsztatów i dyskusją: „Kompostowanie od A do Z”
Otwarty wykład w sali lustrzanej o charakterze warsztatowym na temat kompostowania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kompostowania w mieszkaniu. Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, działającego na rzecz ochrony środowiska, ekologii i ruchu zero waste.
godz. 15.00 – Wykład z prezentacją „Kuchnia zero waste
Otwarty wykład dotyczący sposobów niemarnowania żywności oraz przygotowywania pełnowartościowych i smacznych posiłków „z resztek”. Wykład połączony będzie z pokazem kulinarnym i prowadzony m.in. przez wegańską blogerkę kulinarną.


26.09 (niedziela)
godz. 11.00-16.00
– Wyprzedaż garażowa – Udostępniamy mieszkańcom przestrzeń na wystawienie swoich używanych przedmiotów (dowolnego rodzaju) na wymianę lub sprzedaż.
– Wymienialnik, czyli przestrzeń wymiany: roślin, książek, zabawek, a także wymianka szafowa.
– Przeróbki krawieckie
– Stoisko artystki-projektantki tworzącej modę z odzysku (tj. szyjącej z tkanin lub ubrań z drugiej ręki), dostępne przez 5 godzin, równolegle z innymi działaniami. Stoisko będzie miało dwojaką funkcję: z jednej strony będzie promocją ponownego wykorzystywania używanych materiałów i ubrań do tworzenia pełnowartościowych i ekologicznych produktów, z drugiej strony da możliwość nieodpłatnego dokonania przeróbek krawieckich na przyniesionych własnych ubraniach lub ubraniach pozyskanych z wymianki.
– Naprawialnik – Stoisko majsterkowiczów ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty czynne przez cały czas trwania imprezy w niedzielę. Na stoisku będzie można nieodpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy, takie jak np. proste sprzęty domowe, elementy wystroju wnętrz czy narzędzia.
godz. 13.00-16.00 – Rodzinna gra edukacyjna pt. „W koło” poruszającą kwestie właściwej segregacji odpadów oraz GOZ
W ramach gry, przeznaczonej głównie dla rodzin z dziećmi, uczestnicy podejmą serię wyzwań (zarówno ruchowych, manualnych, jak i intelektualnych). Fabuła gry w sposób atrakcyjny wprowadzi zagadnienia z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego oraz segregacji odpadów. Sama mechanika gry i kolejność przechodzenia kolejnych jej etapów będą symbolicznym odwzorowaniem schematu GOZ.


Wstęp bezpłatny. Zaprasza Siemianowickie Centrum Kultury!

żródło: SCK/Radosław Matysek
foro: SCK

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie