Przejdź do treści

Kolejne „Święto Michałkowic” przed nami

Na teren przy Parku Tradycji kilka dni temu przyjechało wesołe miasteczko. To oznacza, że już w najbliższą niedzielę odbędzie się odpust w Michałkowicach! Suma odpustowa w kościele św. Michała Archanioła odbędzie się o godz. 11.30, zaś nieszpory odpustowe o 17:00. Jak zapewne wiecie, michałkowicki odpust jest jednym z największych w regionie!

Oprócz odpustu, w dniach 25 i 26 września odbędzie się Zero Waste Weekend. Wydarzenie zostanie zorganizowane w Pałacu Rheinbabenów. W trakcie weekendu zostaną przeprowadzone m.in. warsztaty manualne, w trakcie których wykonamy ekologiczne przedmioty codziennego użytku, prelekcje na temat kompostowania czy niemarnowania żywności wraz z pokazem kulinarnym wegańskiej blogerki, artystyczne przeróbki krawieckie, gra edukacyjna oraz wymianki i wyprzedaż garażowa.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Stena Recykling Polska w ramach konkursu ,,GOZpodarne wyzwanie”.


PEŁNY PROGRAM WEEKENDU:
25.09 (sobota)
godz. 11.00-16.00 – Blok warsztatów manualnych w duchu zero waste
– wykonywanie woskowijek (ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku) z tkanin z odzysku
– wykonywanie na szydełku myjek do naczyń
– szycie woreczków na warzywa/owoce/artykuły na wagę z tkanin z odzysku
– łazienkowe koszyki z plastikowych toreb
– szycie wielorazowych płatków kosmetycznych do demakijażu
godz. 11.30 – Wykład z prezentacją, elementami warsztatów i dyskusją: „Kompostowanie od A do Z”
Otwarty wykład w sali lustrzanej o charakterze warsztatowym na temat kompostowania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kompostowania w mieszkaniu. Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, działającego na rzecz ochrony środowiska, ekologii i ruchu zero waste.
godz. 15.00 – Wykład z prezentacją „Kuchnia zero waste
Otwarty wykład dotyczący sposobów niemarnowania żywności oraz przygotowywania pełnowartościowych i smacznych posiłków „z resztek”. Wykład połączony będzie z pokazem kulinarnym i prowadzony m.in. przez wegańską blogerkę kulinarną.


26.09 (niedziela)
godz. 11.00-16.00
– Wyprzedaż garażowa – Udostępniamy mieszkańcom przestrzeń na wystawienie swoich używanych przedmiotów (dowolnego rodzaju) na wymianę lub sprzedaż.
– Wymienialnik, czyli przestrzeń wymiany: roślin, książek, zabawek, a także wymianka szafowa.
– Przeróbki krawieckie
– Stoisko artystki-projektantki tworzącej modę z odzysku (tj. szyjącej z tkanin lub ubrań z drugiej ręki), dostępne przez 5 godzin, równolegle z innymi działaniami. Stoisko będzie miało dwojaką funkcję: z jednej strony będzie promocją ponownego wykorzystywania używanych materiałów i ubrań do tworzenia pełnowartościowych i ekologicznych produktów, z drugiej strony da możliwość nieodpłatnego dokonania przeróbek krawieckich na przyniesionych własnych ubraniach lub ubraniach pozyskanych z wymianki.
– Naprawialnik – Stoisko majsterkowiczów ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty czynne przez cały czas trwania imprezy w niedzielę. Na stoisku będzie można nieodpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy, takie jak np. proste sprzęty domowe, elementy wystroju wnętrz czy narzędzia.
godz. 13.00-16.00 – Rodzinna gra edukacyjna pt. „W koło” poruszającą kwestie właściwej segregacji odpadów oraz GOZ
W ramach gry, przeznaczonej głównie dla rodzin z dziećmi, uczestnicy podejmą serię wyzwań (zarówno ruchowych, manualnych, jak i intelektualnych). Fabuła gry w sposób atrakcyjny wprowadzi zagadnienia z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego oraz segregacji odpadów. Sama mechanika gry i kolejność przechodzenia kolejnych jej etapów będą symbolicznym odwzorowaniem schematu GOZ.
Wstęp bezpłatny. Zaprasza Siemianowickie Centrum Kultury!

To nie koniec weekendowych atrakcji w Michałkowicach. W niedzielę, 26 września, odbędzie się Pożegnanie Lata (z Bronią).

Spotkaj się z młodymi Zawodniczkami i Zawodnikami klubu UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie, którzy wprowadzą Cię w arkana szermierki. Dowiedz się, na czym polega rywalizacja w tej olimpijskiej dyscyplinie. Wyjdź bogatszy … o wiedzę i doświadczenie (ww. milionów nie obiecujemy). 

Spełnij swoje marzenie z dzieciństwa!

Stań na planszy i przez chwilę bądź d’Artagnanem albo Małym Rycerzem. Trenerzy UKS Wołodyjowski udzielą Ci niezawodnych rad i wskazówek, jak poradzić sobie z przeciwnikiem. Odtąd żadne wyzwanie nie będzie Ci straszne (uwaga: dotyczy również życia pozaszermierczego).

Otwórz swojemu dziecku drzwi do tajemniczego świata!

Pozwól, by Twoja Córka lub Syn sami przekonali się, jak ciekawy jest świat szermierki. Daj im wykonać pierwsze kroki w pozycji szermierczej. Każdy z podopiecznych UKS Wołodyjowski, który dziś ma na koncie medale mistrzostw Polski, właśnie tak zaczynał.

Kto wie, może i Twoje Dziecko jest przyszłą Mistrzynią czy Mistrzem, tylko jeszcze tego nie wie?

Spędź czas z Rodziną w dobrym towarzystwie!

Nasze spotkanie będzie miało rodzinny charakter. Porozmawiaj z Rodzicami małych szermierzy. Powiedzą Ci jak ten szlachetny sport doskonale wpływa na ich Dzieci, rozwijając nie tylko kondycję fizyczną, ale tak wartościowe cechy jak zdyscyplinowanie, wytrwałość i dążenie do celu.

Zobaczysz, że choć z pozoru daleki, chłodny i zamknięty, w rzeczywistości świat szermierki jest otwarty i ciepły, a znajduje się… na wyciągnięcie ręki.

Trzeba tylko – a jest to abecadło każdego szermierza – tę rękę wyciągnąć.

UKS Wołodyjowski czeka na Was 26 września 2021 r. o 15.00 przed Zameczkiem w Michałkowicach!

Od 25 września godz. 19.00 do 26 września 2021 r. godz. 20.00 w związku z organizacją odpustu parafialnego, linia autobusowa 98 będzie kursowała na wydłużonej trasie:

  • Trasa linii 98 w kierunku Michałkowic: … – Michałkowice Plac 11 Listopada 02 -Michałkowice Fabud 31
  • Trasa linii 98 w kierunku Halemby: Michałkowice Fabud 31 – Michałkowice Plac 11 Listopada 01- …

Zmiany w obsłudze przystanków:

Włączony do obsługi zostanie przystanek: Michałkowice Fabud 31

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie