Przejdź do treści

Wysokie podwyżki na osiedlach na Bańgowie i w Michałkowicach

1 lutego mieszkańcy osiedla Bańgów otrzymali od Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej informację o podwyżkach czynszowych. Wzrost cen gazu, ciepłej wody czy centralnego ogrzewania zapowiadany był jeszcze w 2021 roku, jednak lokatorzy mieszkań przy ulicach Skłodowskiej- Curie, Szymanowskiego oraz Reymonta (a także ul. Przyjaźni w Michałkowicach) nie spodziewali się, że będzie on aż taki. W tym przypadku ceny wzrosły nawet o 200%,  dlatego osoby te zwróciły się m.in. do nas z prośbą o pomoc. Na lokalnych grupach na portalach społecznościowych również wrze w tej sprawie.
Mieszkańcy zauważyli także, iż stawka za m3 ciepłej wody różni się w poszczególnych blokach. Różnice są dosyć znaczne, gdyż jest to nawet 20 zł na m3. Aby wyjaśnić Państwu tę sytuację zwróciliśmy się z zapytaniem do SSM.

Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zastrzegła również w “Informacji dodatkowej w sprawie podwyżek cen ciepła” opublikowanej na łamach ich strony internetowej , że podwyżki są od nich niezależne. Zarząd spółdzielni zwrócił się do rządzących , w tym premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wprowadzenie poprawek do ustawy, hamujący wzrost cen paliw stałych dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych. 

Co ważne, jak informuje SSM:

W związku wystosowaniem pism do Prezydenta RP i Premiera Rządu zapraszamy do składania podpisów na listach poparcia będących załącznikami do niniejszych pism.

Podpisy prosimy składać w siedzibach Administracji Bańgów  i Administracji Michałkowice (mieszkańcy Przyjaźni 8-26 i Kościelnej 34-36) nie później niż do 7 lutego.

LINK

Warto pamiętać, że osoby w gorszej sytuacji finansowej, mogą starać się o dofinansowanie do czynszu z Urzędu Miasta.  Informacji, dotyczących zasiłku mieszkaniowego udzieli Państwu Referat Świadczeń UM Siemianowice Śląskie, ul. Wyzwolenia lub pod nr telefonu 32/ 73 01 172, 173 i 174

Obiecujemy Państwu na bieżąco monitorować sprawę.

Monika Szydło

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie