Przejdź do treści

Pokazowy mecz piłki rowerowej na michałkowickim parkiecie

Już za miesiąc, w sobotę 5 marca 2022 r., w hali Kompleksu Sportowego „Michał”, siemianowickich kibiców czeka nie lada gratka – po ponad pół wieku przerwy do naszego miasta wróci piłka rowerowa!  W ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik” oraz Wydział Kultury i Sportu siemianowickiego UM organizują pokazowy mecz piłki rowerowej – na michałkowickim parkiecie zaprezentują się zawodnicy z Czech, w tym Jiri Hrdlicka, dwukrotny mistrz świata (2003, 2008) w tej dyscyplionie sportu, w której kiedyś w Polsce to siemianowickie duety braci Porembów i Skrzypczyków były prawdziwym hegemonem !

Skąd pomysł, aby rozegrać mecz piłki rowerowej w Polsce ? Dlaczego Siemianowice mają być dobrym miejscem na to właśnie spotkanie ?

Mało kto wie, że Siemianowice były przez lata „stolicą” tej właśnie dyscypliny sportu w Polsce. Etatowymi mistrzami Polski przed II wojną światową byli bracia Paweł i Walter Porembowie. Po zakończeniu wojny wciąż wiedli prym w kraju, a w czasach kiedy odbywały się ponownie oficjalne mistrzostwa Polski, schedę po starszych kolegach przejęli również Siemianowiczanie – Antoni i Brunon Skrzypczykowie. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych działała w naszym kraju liga piłki rowerowej, lecz w rozgrywkach uczestniczyły prawie wyłącznie drużyny z Górnego Śląska. Na 11 zespołów ligowych – dziesięć pochodziło z Katowic, Chorzowa i Siemianowic, a jeden ze Złotoryi. Niestety w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych Związek Kolarski zaprzestał organizacji oficjalnych mistrzostw Polski a ta dyscyplina przestała w naszym kraju istnieć.

Nie zaprzestano jej uprawiać w innych krajach, a mistrzostwa świata w piłce rowerowej odbywają się co roku. Obecnie najwyższy poziom reprezentują Niemcy, Austria, Szwajcaria i Czechy. Po nawiązaniu kontaktów z naszymi sąsiadami z południa mecz pokazowy planowaliśmy już od pewnego czasu . Niestety pandemia opóźniła nasze działania.

Dziś możemy już poinformować, że dzięki przychylności czeskich partnerów z zespołu MO Svitavka, jednego z najlepszych w Czechach – 5 marca 2022 roku w hali Kompleksu Sportowego „Michał” w Siemianowicach Śląskich po 60 latach przerwy w uprawianiu tej dyscypliny, odbędzie się mecz pokazowy piłki rowerowej.

źródło: UM Siemianowice Śląskie/Jan Komander

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie