Przejdź do treści

Siemianowice dla Ukrainy

Na portalu facebook działa już grupa Siemianowice dla Ukrainy. Zorganizowano pierwszy magazyn, do którego można przynosić dary. Znajduje się on w Michałkowicach na ul. Północnej (dokładną lokalizację znajdziecie na grupie). Lista potrzeb:

1. Żywność długoterminowa
2. Kołdry, poduszki, poszewki
3. Ręczniki
4. Koce
5. Bielizna
6. Odzież
7. Obuwie
8. Pampersy, podkłady, chusteczki nawilżające,podpaski9. Kaszki, musy, mleko modyfikowane, przekąski dla dzieci
10. Kosmetyki (pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydła)
11. Chemia
12.Leki, materiały opatrunkowe
13. Wyposażenie mieszkań14.
Karma i akcesoria dla psów i kotów

Dary można przekazywać również do obiektów MOSiR:

MOSiR Pszczelnik
Kompleks Sportowy „Michał”
Hala Tenisowa na Osiedlu Młodych

Z kolei Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje mieszkańców Siemianowic Śląskich o kluczowych ustaleniach jakie zapadły podczas ostatniej narady z Wojewodą Śląskim w przedmiocie zapewnienia miejsca pobytu w Polsce dla uchodźców z Ukrainy.

  1. Zadanie związane z ulokowaniem uchodźców na terenie kraju należy do administracji rządowej
  2. Kwestie lokowania osób i rodzin na terenie Województwa Śląskiego koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
  3. Samorządy gminne i miejskie, w tym Siemianowice Śląskie zgłaszają Wojewodzie gotowość i ilość miejsc kwaterunkowych dla uchodźców. Aktualnie miasto przygotowało 15 miejsc kwaterunkowych. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnych miejsc.
  4. Siemianowicki Urząd Miasta oddał do dyspozycji Wojewody tymczasowe miejsca noclegowo – sanitarne, które mogą być utworzone w halach obiektów sportowych należących do samorządu. Tego typu rozwiązanie może zabezpieczyć interwencyjnie około 1000 osób.
  5. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską zobowiązani są udać się do punktu recepcyjnego zorganizowanego przy granicy, w którym otrzymają niezbędne informacje na temat możliwości zakwaterowania na terytorium Polski.
  6. Województwo Śląskie wyznaczono jako organizatora miejsc kwaterunkowych dla osób przekraczających granicę ukraińską w województwie podkarpackim.
  7. Organizowanie miejsc kwaterunkowych przez osoby prywatne aktualnie odbywa się poza zorganizowanym krajowym systemem pomocy.
  8. Gotowość pomocy przy organizowaniu transportu z granicy można zgłaszać bezpośrednio do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Siemianowicach Śląskich telefonicznie pod numerem: 32 220 01 80 lub mailowo: mczk@um.siemianowice.pl

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie