Przejdź do treści

IX Festiwal Meritum Wizji rozstrzygnięty

ZSTiO Meritum ogłosiło wyniki IX Festiwalu Meritum Wizji. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu były słowa: „My sõm stõnd… Siemianowice Śląskie moje miejsce na ziemi” w związku z 90. rocznicą uzyskania przez nasze miasto praw miejskich.

Przypominamy, że organizatorem IX Festiwalu Meritum Wizji było ZSTiO „Meritum” we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno – Edukacyjnym „PRO MERITUM”. Natomiast adresatem Festiwalu byli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych szkół podstawowych z Siemianowic Śląskich i miast sąsiednich oraz młodzież ZSTiO „Meritum”.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: BUDYNEK PRZY SZKOLNEJ DO WYBURZENIA

Celem festiwalowych konkursów było stworzenie możliwości szerokiej prezentacji uczniowskich uzdolnień, rozwijanie zainteresowań i umiejętności literackich, plastycznych, fotograficznych, artystyczno – multimedialnych, kształcenie kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, kompetencji cyfrowych oraz budzenie świadomości lokalnej i regionalnej, przede wszystkim związanej z historią miasta Siemianowice Śląskie, a także zachęcenie młodzieży do dialogu międzypokoleniowego.

Tegoroczny Festiwal Meritum Wizji cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów siemianowickich szkół podstawowych. W czterech festiwalowych konkursach wzięli udział przedstawiciele dziewięciu siemianowickich szkół podstawowych, czyli SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 6, SP 8, SP 11, SP 16 i SP 20. Łącznie zostało nadesłanych przeszło 120 prac.

Konkursowe prace: literackie, plastyczne, fotograficzne i artystyczno – multimedialne były zróżnicowane ze względu na specyfikę każdej z konkurencji, wybór techniki wykonania oraz podejście do tematu. Wszystkie jednak prace okazały się ciekawe, oryginalne, twórcze i pomysłowe. Powstały wesołe wiersze w gwarze śląskiej, nostalgiczne wspomnienia o dawnych Siemianowicach Śląskich, których już nie ma, futurystyczne wizje przyszłości miasta. Dominującymi motywami w fotografiach były siemianowickie pomniki i zabytki takie jak: pomniki herbowego Rybaka, Ratusz, Pałac Donnersmarcków, Zameczek, a także Park Tradycji, przypominający o górniczej i hutniczej przeszłości miasta oraz piękne tereny zielone, rekreacyjne takie jak: Staw Rzęsa czy miejskie parki. Natomiast autorzy plakatów oraz przewodników po Siemianowicach Śląskich (w ujęciu filmowym oraz multimedialnym) z pasją, i to w różnych językach, promowali miasto, przypominali jego historię, prezentowali poszczególne dzielnice, zachęcali do korzystania z obiektów sportowych i uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych. Wybór najlepszych prac w każdej z konkurencji był niezwykle trudny.

Szczegółowe wyniki Konkursu Literackiego pt.: „Siemianowice Śląskie we wspomnieniach moich bliskich” lub „Siemianowice Śląskie w przyszłości” (np.: wywiad, reportaż, pamiętnik, list, opowiadanie, wiersz):

I miejsce ex aequo – Maja Cecot z SP 1 za wywiad z rodowitą siemianowiczanką „Siemianowice Śląskie we wspomnieniach moich bliskich” (opiekun Jagoda Pustuł),

I miejsce ex aequo – Maja Suliga z SP 1 za wiersz „Siemianowice – chałpa moja” (opiekun Marzena Olszewska),

III miejsce – Maja Białas z SP 1 za opowiadanie „Kartka z pamiętnika…” (opiekun Marzena Olszewska).

Szczegółowe wyniki Konkursu Plastycznego pt.: „Plakat promujący Siemianowice Śląskie” (w różnych wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim – do wyboru):

I miejsce – Zofia Macher z SP 1 za „Plakat promujący Siemianowice Śląskie” (opiekun Jagoda Pustuł),

II miejsce – Martyna Olszewska z SP 4 za „Plakat promujący Siemianowice Śląskie” (opiekun Anna Grzelak-Król),

III miejsce – Agnieszka Słupek i Nadia Myczkowska z SP 8 za plakat „Atrakcje Siemianowic Śląskich” (opiekun Anna Wieczerniak),

Wyróżnienie – Alicja Mutryn z SP 16 za plakat „Kultura i przyroda miasta” (opiekun Lucyna Brzeziak),

Wyróżnienie – Agata Matys i Maja Rybak z SP 6 za plakat „Siemianowice w pigułce”/ Sämianovice dans une pilule” (opiekun Beata Matys).

Prezentujemy szczegółowe wyniki Konkursu Fotograficznego pt.: „Siemianowice Śląskie w obiektywie” (od jednego do trzech zdjęć lub kolaż):

I miejsce – Jan Wróbel z SP 28 w Katowicach za zdjęcie „W jej oczach odbija się moje miasto” (opiekun Sylwia Wróbel),

II miejsce – Maja Falkus z SP 20 za zdjęcie „Na straży Siemianowic Śląskich” (opiekun Barbara Niemiec-Falkus),

III miejsce – Maria Kuczyńska z SP 1 za zdjęcie „Szyb Krystyn” (opiekun Anna Bul),

Wyróżnienie – Natalia Rzepecka z SP 3 za zdjęcie „Wypad na miasto” (opiekun Joanna Rzepecka).

Szczegółowe wyniki Konkursu Artystyczno – Multimedialnego pt.: „Przewodnik po Siemianowicach Śląskich” (np.: prezentacja multimedialna, film lub tradycyjna papierowa forma przewodnika/albumu):

I miejsce – Robert Dziekoński z SP 1 za film „The Best of Siemianowice Śląskie” (opiekun Anna Bul),

II miejsce – Bartosz Matoga z SP 5 za film „Multimedialne Siemianowice Śląskie, czyli E-spacer po Siemianowicach Śląskich” (opiekun Wioletta Matoga),

III miejsce – Magdalena Buczak i Julia Wypych z SP 16 za prezentację multimedialną „Przewodnik po Siemianowicach Śląskich” (opiekun Marzena Doering),

Wyróżnienie – Piotr Frankowski i Julian Próba z SP 4 za prezentację multimedialną „Przewodnik po Siemianowicach Śląskich” (opiekun Katarzyna Lichosik).

IX Festiwal Meritum Wizji został wpisany do „Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2021/2022” pod nr. 102 w Załączniku nr 1. To oznacza, że uczniowie szkół podstawowych zajmujący wysokie miejsca w poszczególnych konkursach, czyli 1., 2. i 3. miejsce otrzymują stosowny wpis na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022.

Wiadomość o powyższym znajduje się na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach:https://kuratorium.katowice.pl/index.php/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja/wykaz-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-organizowanych-przez-kuratora-oswiaty-lub-inne-podmioty-dzialajace-na-terenie-szkoly-ktore-moga-byc-wymienione-na-swiadectwie-ukonczenia-szkoly-podsta/

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zdobywcom pierwszych miejsc w każdej z festiwalowych konkurencji odbędzie się podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Siemianowic Śląskich poświęconej 90. rocznicy uzyskania przez Siemianowice Śląskie praw miejskich na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Natomiast uroczystość wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom konkursów, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca oraz otrzymali wyróżnienia odbędzie się w siedzibie ZSTiO „Meritum” przy ulicy Katowickiej 1 w Siemianowicach Śląskich.

Wirtualną galerię IX Festiwalu Meritum Wizji można znaleźć na stronie ZSTiO „Meritum”:

http://zstiomeritum.edu.pl/

źródło: UM Siemianowice Śląskie

REKLAMA: ZAPRASZAMY NA ZAKUPY DO SIEMIANOWICKIEJ PALARNI KAWY KAWUSZKA

https://www.facebook.com/PalarniaKawyKawuszka

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie