Przejdź do treści

#siemcemająpecha: kanalizacja w Michałkowicach

Trwają prace związane z modernizacją kanalizacji deszczowej w centrum Michałkowic. Roboty powoli posuwają się do przodu, ale utrudnienia trwają już kilkanaście miesięcy. Obecnie zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2022 roku. Czy tak będzie? Przekonamy się już wkrótce. Czas na kilka moich subiektywnych przemyśleń . W całej tej „wesołej” inwestycji zastanawia brak sensownego podejścia Gminy do prowadzenia prac i nakładanie utrudnień dla kierowców (bez ładu i składu). Przestoje, bezsensowne utrudnienia, czy brak objazdów, a ostatnio nowa organizacja ruchu, która kilka razy została przesunięta w czasie. Swoją drogą, od wczoraj funkcjonuje kolejna już zmiana organizacji ruchu w centrum dzielnicy i wyłączony jest fragment południowej część ronda. Pomyśleć, że wielu utrudnień można było uniknąć wprowadzając np. objazd dla jednego kierunku jazdy przez ul. Budryka. Co więcej, szczątkowe i nieaktualizowane informacje na stronie miejskiej również nie pomagają. Wszyscy mamy świadomość, że taka inwestycja to ogromne utrudnienia – ale w wydaniu siemianowickim to po prostu kpina. Szkoda, że przy zmianach organizacji ruchu nie ma kontroli nad tym, co dzieje się na terenie budowy. Udałoby się wtedy uniknąć (chwilowej – jak twierdzi Gmina) konsternacji u kierowców. Tak przy okazji, mała rada ode mnie – gdy wprowadza się zmiany, po prostu należy je nadzorować. W ten sposób pracuję w jednej ze spółek w regionie i przynosi to dobre rezultaty. Nie można uznać, że jakimś cudem nie wystąpią żadne problemy. Nie ma nadzoru? Z pewnością nie skończy się to dobrze. Pamiętajmy również o tym, że w ubiegłe wakacje Gmina chciała pozbawić część mieszkańców Przełajki transportu publicznego (przy okazji tej samej inwestycji na ul. Wiejskiej). Po protestach wycofano się z tego pomysłu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: CYKL ARTYKUŁÓW #SIEMCEMAJĄPECHA

Podsumowując – myślę, że mieszkańcom należą się rzetelne wyjaśnienia co wpływało przez tak długi czas na tempo prac. Wyjaśnień mógłby udzielić sam Prezydent Miasta. W końcu w ostatnim czasie był on już „specjalistą” od epidemii, szczepionek, segregacji sanitarnej, wojny w Ukrainie. Obecnie jest „specjalistą” od tematów ważnych dla całej Polski (serio!!!). Po co skupiać się na mieście, jeśli można wraz ze swoim „spędem małych specjalistów” wmawiać wszystkim, że „skutecznie zmienia się Siemianowice”. Szkoda, że na gorsze… Zajmijcie się lepiej tandetą, kiczem, fuszerkami, brudem na mieście?

Przeczytajcie artykuł w serwisie miejskim w temacie modernizacji kanalizacji, który ukazał się w ubiegłym miesiącu:

W związku z kontynuacją prac związanych z realizacją projektu pn.: „Modernizacja kanalizacji deszczowej wraz z budową systemu małej retencji na terenie miasta Siemianowice Śląskie”, mieszkańcy Michałkowic jeszcze przez jakiś czas będą musieli liczyć się z utrudnieniami w lokalnym ruchu. Obecnie, szczególnie w rejonie ulic Wyzwolenia i Kościelnej. Wiele kwestii w tej materii uzależniona jest od sytuacji na rynku materiałów budowlanych, sytuacją pandemiczną, odpływem pracowników ukraińskich związanych z wojną w Ukrainie, a także niesprzyjających warunków pogodowych.

Przypomnijmy, 21 lutego br. została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na ul. Kościelnej oraz rondzie Michał, która mogła być powodem chwilowej konsternacji u kierowców.

– Mimo trudnej sytuacji na rynku materiałowym mamy nadzieję, że harmonogram prac nie zostanie zachwiany – mówi Jolanta Przykuta Naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej. – W tym miesiącu chcemy rozpocząć wymianę krawężników i regulację urządzeń technicznych na ulicy Kościelnej, tak by przygotować podłoże do wykonania nawierzchni – dodaje.

W drugiej połowie marca, o ile nie nastąpią nieoczekiwane trudności, wystartują prace związane z odtwarzaniem nawierzchni na ulicy Wyzwolenia.

Istotne jest to, że płynność realizacji jest warunkowana temperaturą oraz warunkami atmosferycznymi (opady). Jednakże realizujący to zadanie zapewniają, że prace będą tak organizowane, by były jak najmniej uciążliwe dla kierowców.

Równolegle do wyżej wymienionych, trwają roboty związane z:

  • regulacją krawężnikowi studzienek na ul. Wiejskiej. Jeżeli nie będzie mrozów, to w najbliższych dniach będzie układana na tej ulicy warstwa ścieralna,
  • kontynuowane są prace związane z budową kanalizacji deszczowej na ul. Porannej,
  • trwa budowa zbiornika retencyjnego wraz z pompownią na os. Budryka,
  • sukcesywnie będzie odtwarzana nawierzchnia w okolicy ulicy Sowiej.

Na ulicy Rzecznej będą prowadzone prace związane z wymianą wodociągu. Nie jest to element projektu, ale prace zostały w taki sposób skoordynowane z Wodociągami Siemianowickimi Aqua Sprint Sp. z o.o. , by po ich zakończeniu ułożyć nowa nawierzchnię na całym odcinku.

Prace na tych odcinkach planujemy zakończyć się do czerwca br. Apelujemy do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożność, szczególnie w rejonach, gdzie trwają roboty. Zarówno zamawiający jak i wykonawcy dokładają wszelkich starań, by ewentualne trudności, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, nie zakłóciły założonego harmonogramu.

Jan Wieczorek

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie