Przejdź do treści

Budżet obywatelski czy łatanie dziur?

Z początkiem ubiegłego tygodnia ruszyło głosowanie do siemianowickiego budżetu obywatelskiego 2023. Zasady są proste – zagłosować może każdy mieszkaniec, także niepełnoletni, ale tylko jeden raz. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2023 roku na terenie naszego miasta.

Projektów pod głosowanie zostało poddanych 22, ale… czy w zasadzie jest w czym wybierać? Już pierwszego dnia pojawiły się głosy, że nie na tym powinien polegać budżet obywatelski. Aż 15 projektów dopuszczonych do głosowania, dotyczy remontu nawierzchni ulic, budowy chodników lub parkingów. Część z nich została zgłoszona przez urzędników ,a także pracowników i współpracowników spółdzielni mieszkaniowych. Czy jest to zatem jeszcze budżet obywatelski czy jednak program , pomagający łatać dziury w kieszeni zarządców? Wiadomo przecież, iż remonty ulic i budowy chodników są koniecznością, a nie marzeniem mieszkańców? 

Naszym zdaniem budżet partycypacyjny powinien polegać na wprowadzaniu innowacji w mieście, ciekawych inwestycji, miejsc służących do integracji mieszkańców. Przedstawiamy Państwu zatem najciekawsze projekty BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2023 : 

5 Pumptrack przy ul. Ks. Biskupa Czesława Domina i Stefana Żeromskiego w Michałkowicach

Koszt po weryfikacji: 600 000 zł

Stwórzmy miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży na PUMPTRACKU! Dwa tory rowerowe z bitumicznej nawierzchni dł 180 mb oraz mini tor dł 45 mb z platformą startową oraz placem odpoczynku. Trasa ułożona w pętlę, dzięki odpowiednio wyprofilowanym zakrętom i przeszkodom wyrabia u dzieci refleks i utrzymanie równowagi. Rodzice, pumptruck to świetna zabawa i inwestycja w przyszłość naszych dzieci, w ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz umiejętności społeczne, to alternatywa dla komputera i smartfona.

13 Boiska do gier plażowych na terenie ZSS

Koszt po weryfikacji: 600 000 zł

Projekt zakłada budowę boisk do siatkówki plażowej. Boiska mają być wykonane w najnowszych technologiach posiadać piłkołapy, bramy, furtkę, osprzęt sportowy oraz pomieszczenie na sprzęt sportowy. Boiska powstaną na terenie Zespołu Szkół Sportowych i będą częścią wielofunkcyjnego kompleksu sportowo – rekreacyjnego. Teren będzie ogólnodostępny dla mieszkańców miasta. Budowa boisk urozmaici zajęcia sportowe klas ogólnosportowych i rozwinie ofertę aktywnego wypoczynku.

14 Ogród sensoryczny dla dzieci „SENSOPLAC” Park Bytkowski

Koszt po weryfikacji: 360 000 zł

Celem projektu jest stworzenie ogrodu sensorycznego dla dzieci „Sensoplac”, na terenie Parku Bytkowskiego. Główną funkcją jest funkcja sensorycza, pobudzająca zmysły dzieci korzystających z „Sensoplacu”. Poszczególne strefy oddziaływania na zmysły będą stanowiły integralną całość, w której znajdziemy miejsce na relaks i wspólny czas z rodziną. Inwestycja zachęci do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, a tym samym poprawi kondycję i samopoczucie naszych najmłodszych mieszkańców.

17 Budowa szklarni w ośrodku Młodzieżowego Domu Kultury (MDK) im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich z siedzibą przy ul. Chopina 2

Koszt po weryfikacji: 164 162 zł

Budowa szklarni w ośrodku Młodzieżowego Domu Kultury (MDK) im. dr. Henryka Jordana mająca na celu edukację naszych najmłodszych z zakresu uprawy roślin, zdrowego ekologicznego jedzenia oraz do jego szacunku. Ponadto szklarnia mogłaby pomóc dożywiać najbardziej potrzebujące rodziny bądź być częścią stałego programu żywieniowego w ośrodku.

18 Modernizacja boiska sportowego w ośrodku Młodzieżowego Domu Kultury (MDK) im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich z siedzibą przy ul. Chopina 2

Koszt po weryfikacji: 600 000 zł

Modernizacja boiska sportowego w ośrodku Młodzieżowego Domu Kultury (MDK) im. dr. Henryka Jordana mająca na celu poprawienie wadliwie wykonanej podbudowy boiska, poszerzeniu powierzchni użytkowej obiektu o 9 m, wymianie zniszczonej nawierzchni na nową, wymianie bramek, dodaniu ławek piłkarskich oraz stacji recyklingu śmieci.

21 Zielona Strefa Relaksu przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki na Osiedlu Tuwim

Koszt po weryfikacji: 295 900 zł

Ideą projektu jest stworzenie na terenie II LO miejsca integracji lokalnej społeczności. W ramach projektu przewiduje się stworzenie założenia ogrodowego, na które składać będą się ogród skalny, ogród społeczny, ogród pnączy, mikropasieka. Całość zostanie wyposażona w kompostowniki, skrzynię narzędziową, ławki, oświetlenie wraz z monitoringiem. Na terenie objętym projektem i w jego sąsiedztwie zostaną zainstalowane domki dla owadów, nietoperzy, jeży oraz budki lęgowe dla ptaków.

Oczywiście niczego Państwu nie sugerujemy. Niech każdy mieszkaniec zagłosuje według własnego uznania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to zachęcamy serdecznie,  a wszystkim autorom projektów życzymy powodzenia!

Głosowanie odbywa się pod adresem : https://bo.siemianowice.pl/

Monika

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Wspieraj nas na patronite: https://patronite.pl/siemianowicesubiektywnie

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie

DOŁĄCZ DO SUBIEKTYWNEJ EKIPY I DZIAŁAJ Z NAMI!
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

tel. 501-617-347,
e-mail: siemianowicesubiektywnie@wp.pl