Przejdź do treści

O nas

Jan Wieczorek

Jeżeli ktoś interesuje się życiem Siemianowic, to bardzo możliwe, że kojarzy przejawy mojej działalności, którą prowadzę już od kilkunastu lat. Wszystko zaczęło się, kiedy mój ojciec był jeszcze miejskim radnym. Sprawy, którymi się zajmował, kłopoty mieszkańców, które stawały się tematami domowych rozmów, wreszcie liczne problemy i trudności (różnej natury), które wciąż napotykał – sprawiły, że zacząłem interesować się życiem społecznym. Najpierw zostałem obserwatorem. Założyłem bloga poświęconego miastu. Obserwacje i wynikające z nich wnioski zrodziły w mojej głowie dość szybko kiełkującą myśl, że przyglądanie się i relacjonowanie to trochę za mało. Nim się obejrzałem – zostałem społecznikiem, nie tylko angażującym się czynnie w działania lokalne, ale także inicjującym wiele z nich.

Gdybym miał sam siebie podsumować w kilku faktach, zrobiłbym to tak:

Mam obecnie 37 lat. Jestem bezpartyjnym społecznikiem, lokalnym aktywistą, podróżnikiem. Ukończyłem GWSP w Chorzowie na kierunku Zarządzanie Gminą i Polityka Lokalna.

Jestem twórcą serwisów internetowych i fanpage’ów, m.in.: “Siemianowice Subiektywnie”, “Michałkowice City”, “Bytków”, “OOO Siemce”. Fotografuję, filmuję, piszę. Zwracam szczególną uwagę na jakość inwestycji i wygląd przestrzeni miejskiej. Pomagam mieszkańcom miasta w kontaktach z UM i instytucjami samorządowymi; zdarzało mi się wielokrotnie interweniować w imieniu mieszkańców. Jestem zwolennikiem rozwoju transportu publicznego w metropolii, a także – całkiem prywatnie – pasjonatem komunikacji pasażerskiej i transportu zbiorowego. Inicjowałem i współtworzyłem cykliczne wydarzenia w mieście, takie jak: Piknik Komunikacyjny w Michałkowicach, The End of Summer, Kozie Górki Project, cykl wycieczek „Odkrywamy Tajemnice Miasta”, cykl spotkań „Z michałkowickiego familoka” czy też sprzątanie terenu Parku Ludowego (wraz towarzyszącymi wydarzeniami popularyzatorskimi, dotyczącymi historii lokalnej). Jestem pomysłodawcą utworzenia sali pamięci poświęconej Janowi “Kyksowi” Skrzekowi w SCK – Zameczek. Pomagałem młodzieży w stworzeniu koncepcji i projektu rewitalizacji Parku Ludowego w Michałkowicach, a także zorganizowałem akcję sprzątania terenu tego parku. Pomagałem również lokalnym społecznikom, którzy wnioskowali o budowę boiska w okolicy ul. Bytomskiej.

Od dłuższego czasu moja działalność blogersko-reporterska cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Siemianowic, którzy nie tylko czytają, oglądają i komentują, ale coraz częściej także współtworzą treści, podpowiadają tematy, sugerują kolejne wątki. Ta gałąź mojej działalności rozwinęła się na tyle, że nie działam już w pojedynkę. Do zespołu redakcyjnego moich serwisów i kanałów w pewnym momencie dołączył Krzysztof Watała…

Krzysztof Watała

Jestem absolwentem II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich oraz studentem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jestem lokalnym działaczem i społecznikiem (moja aktywność przejawia się nie tylko w Siemianowicach, ale także na terenie województwa śląskiego).

W trzeciej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Siemianowice Śl. pełniłem funkcję zastępcy przewodniczącego i to doświadczenie uważam za niezwykle cenne, rozwijające. Ten okres mojego życia pobudził we mnie jeszcze bardziej chęć działania na rzecz lokalnej społeczności i potrzebę przeobrażania otaczającego mnie świata, dążenia ku poprawie, wdrażania racjonalnych i długofalowych rozwiązań.

Jestem kreatywny i to w szerszym znaczeniu, niż zwykło się rozumieć pod tym pojęciem. Kreatywność bowiem to nie tylko inwencja twórcza i pomysłowość. To przede wszystkim zdolność do dostrzegania, definiowania i diagnozowania problemów oraz – do proponowania zadowalających rozwiązań. Jestem też energiczny i posiadam dużą wrażliwość społeczną. Połączenie tych dwóch cech sprawia, że nie tylko chcę pomagać innym, ale także – jestem w tym skuteczny.

Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyłem w zakresie rozpoznawania i dokumentowania stanu nawierzchni inwestycji drogowych w Katowicach. Uczestniczyłem w Akademii Młodego Ekonomisty na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Współtworzę grupę “Bytków” na Facebooku, stronę oooSiemce.

Interesuję się historią, socjologią, kinematografią, podróżami, polityką i psychologią.