Przejdź do treści

Rusza Siemianowicki Rower Miejski

Od godzin porannych trwa przegląd rowerowych stacji i instalowanych w niej jednośladów. Wszystko po to, by jeszcze dziś (6.05) oddać do użytku siemianowicką flotę metropolitalnych rowerów miejskich. W tym sezonie będzie ich sto dwadzieścia, a będzie można je wypożyczyć w jednej dwunastu stacji zlokalizowanych na terenie niemal całego miast.

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, urząd miasta wraz z firmą Next Bike – operatorem systemu wypożyczeń, przygotowało do użytku różne typy rowerów dostosowane do różnych grup wiekowych i ich potrzeb i tak wśród udostępnionych pojazdów znajduje się:

  • 105 rowerów typu Standard,
  • 3 rowery dwuosobowe typu Tandemy,
  • 2 rowery zakupowe typu Cargo,
  • 10 rowerów dziecięcych.

Koszt tegorocznego uruchomienia rowerów miejskich to kwota 695 778,00 złotych. Siemianowickie rowery miejskie stanowić będą część spójnej sieci obsługiwanej przez tego samego operatora w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Chorzowie. W praktyce oznacza to, że wypożyczony w Siemianowicach rower będzie można zaparkować w stacjach zlokalizowanych w wymienionych miastach bez dodatkowych opłat. Analogicznie, gdy wypożyczymy rower w sąsiednim mieście, możemy oddać i zaparkować na stacji zlokalizowanej w Siemianowicach Śląskich.

Warto jednak dodać, że na dzień dzisiejszy (6 maja) technicznie możliwa na razie jest tylko podróż do oraz z Katowic, bo tylko tam, poza naszym miastem rowery zostały uruchomione. Niedaleki Sosnowiec rusza z rowerem miejskim od najbliższego poniedziałku tj 11 maja.

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne użytkowników systemu, w ramach profilaktyki antywirusowej, firma Nextbike oświadczyła, że w trakcie każdej relokacji rowerów czy czynności serwisowych będzie podawać pojazdy dezynfekcji.

Dodatkowo, sam urząd miasta, w trosce o bezpieczeństwo korzystających z rowerów, zainstaluje przy terminalach rowerowych stacji napraw, bezdotykowe dozowniki z płynem dezynfekującym.

Lista stacji rowerowych na terenie miasta dostępna jest w naszym artykule: LINK.

Korzystanie z roweru miejskiego wymaga elektronicznej rejestracji użytkownika systemu wypożyczeń i uiszczenia opłaty aktywacyjnej.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne.

Wszystkie niezbędne informacje wraz instrukcjami i cennikiem znajdują się na specjalnie utworzonym serwisie internetowym pod adresem: https://siemianowickirowermiejski.pl/

źródło: UM Siemianowice Śląskie
foto: Siemianowice Subiektywnie