Przejdź do treści

IV Dzień Bezpieczeństwa i Ratownictwa

12 kwietnia 2022 r. siemianowiccy strażacy już po raz czwarty zorganizowali „Dzień Bezpieczeństwa i Ratownictwa”. Zaproszonych gości powitał Komendant Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Rafał Świerczek. Głos zabrała także II Zastępca Prezydenta Miasta Pani Marta Suchanek-Bijak.

Akcja wpisała się w kampanie profilaktyczne organizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej: „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” i „STOP pożarom traw!” i miała na celu przybliżenie zagrożeń jakie niesie pożar, tlenek węgla, katastrofa budowlana, wypadek komunikacyjny oraz inne zdarzenia losowe, których możemy być uczestnikami lub świadkami.

Swoją prelekcją dot. zasad bezpieczeństwa nad wodą zaciekawił wszystkich obecnych Prezes WOPRu w Siemianowicach Pan Marek Kuna. Wspomniał o ogólnych zasadach zachowania się w wodzie, a także przypomniał dzieciom przed zbliżającymi się wakacjami, ze pływać mogą jedynie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. W dalszej części uczestnicy mieli okazję pod nadzorem ćwiczyć kwalifikowaną pomoc przedmedyczną na fantomie.

Policjanci przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa na drodze i kontaktach z nieznajomymi, a także uzupełnili wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach oraz kontaktów z osobami nieznajomymi

Uczniowie mieli możliwość telefonicznego zgłoszenia pożaru i wypadku drogowego na numer alarmowy do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Zapoznali się również ze specyfiką pracy strażaka, podstawowym sprzętem pożarniczym i specjalistycznym, którego używają ratownicy. Pokazy i prezentacje strażackie przeplatane były konkursami i zadaniami dla uczniów. Dużą atrakcją dla uczestników była pokazowa akcja ratowniczo-gaśnicza na terenie SCK Park Tradycji przeprowadzona przez strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, gdzie między innymi ewakuowano osobę poszkodowaną z pomieszczenia objętego pożarem.

Współorganizatorem akcji był Wdział Edukacji Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich, Komenda Miejska Policji, WOPR Siemianowice Śląskie oraz SCK Park Tradycji.

Najbardziej oczekiwanym przez milusińskich gościem był Sznupek, który częstował dzieci słodkim upominkiem. Podczas Dnia Bezpieczeństwa i Ratownictwa zostały zaprezentowane prace plastyczne konkursu zorganizowanego z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej pt. „My służymy, by ktoś zupełnie obcy mógł mieć nowe jutro. Straż pożarna wczoraj i dziś”.

źródło: KMSP w Siemianowicach Śląskich/st. kpt. Mariusz Rozenberg
foto: Sylwia Lubczyńska

Bądź na bieżąco i śledź aktualności na stronie: https://siemianowicesubiektywnie.pl/

Zachęcamy do udostępniania naszych postów, a także polajkowania strony: https://www.fb.com/SiemianowiceSubiektywnie/

Grupa dyskusyjna/interwencyjna na fb: https://www.fb.com/groups/JanWieczorekSiemianowiceSubiektywnie/

Grupa spotted: https://www.facebook.com/groups/spottedsiemianowice

Nasz profil na Instagramie: https://www.instagram.com/siemianowicesubiektywnie/

Snapchat: siemianowice

TikTok: https://www.tiktok.com/@siemianowicesubiektywnie